KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Autonomiczny samochód dla miasta pełnego małych kaczek

Autonomiczny samochód dla miasta pełnego małych kaczek

Na MIT powstała fundacja promująca oryginalną ideę zawodów robotów. Cel postawiony przed konstruktorami to stworzenie małych, w pełni autonomicznych pojazdów.

Projekt członków SR SKALP z Gdańska zakłada budowę floty pojazdów oraz dużej makiety, która pozwoli na przygotowanie się do zawodów.

Kiedyś miasto autonomicznych samochodów było odległym marzeniem. Ostatnie kilka lat udowodniło, że to przyszłość bliższa niż nam się dotychczas wydawało. Dzisiaj, tuż obok wielkich korporacji, badania i testy nad taką technologią mogą prowadzić hobbyści oraz studenci w kołach naukowych. Wystarczą chęci oraz budżet rzędu 500 zł.

Duckietown to międzynarodowy projekt rozpoczęty na MIT, którego celem jest zachęcenie pasjonatów elektroniki i programowania do budowy małych i tanich robotów, które będą mogły poruszać się autonomicznie po makiecie miasta.

Logo projektu DuckieTown

Logo projektu DuckieTown

Projekt rozpoczął się w 2016 roku jako zajęcia dyplomowe dla studentów MIT. Celem było zbudowanie małej platformy, która pozwoli rozwijać algorytmy autonomicznej jazdy, rozpoznawania obrazu oraz sztucznej inteligencji. Ważnym założeniem było również to, aby pojazdy nie wymagały dużych nakładów finansowych. Po sukcesie na uczelni, powstała dedykowana fundacja i ruszyła kampania na Kickstarterze, promująca Duckietown jako projekt edukacyjny i naukowy.

Roboty startujące w zawodach wyposażone są w Raspberry Pi, szerokokątną kamerę, sterownik silników oraz dwa niezależne napędy. Oprócz tego, na pokładzie pojazdów często znajduje się też pasażer, czyli gumowa kaczka.

Oprogramowanie sterujące robotami wykorzystuje możliwości ROS’a (ang. Robot Operating System). Każdy pojazd analizuje obraz z kamery, a tak zebrane informacje są wykorzystywane do bezpiecznego poruszania się po makiecie. Samo miasto jest również autonomiczne. Każde skrzyżowanie sterowane jest przez Raspberry Pi, które poza kontrolą świateł, obsługuje też tzw. strażnice, które obserwują pojazdy przejeżdżające przez dane skrzyżowanie.

Przykładowy obraz z kamery robota

Przykładowy obraz z kamery robota

Zabawę z Duckiebotem można rozpocząć dzięki udostępnionej instrukcji oraz serii programów demo, które zostały udostępnione przez organizatorów. Materiały zostały przygotowane w taki sposób, że nawet początkujący programiści powinni sobie poradzić z uruchomieniem własnych robotów.

W 2018 roku Duckietown Fundation po raz pierwszy zorganizowała AI Driving Olympics w Montrealu, czyli konkurs skupiony na rozwiązaniach sztucznej inteligencji dla autonomicznych samochodów. Kolejna edycja wydarzenia odbędzie się w maju tego toku podczas ICRA (International Conference on Robotics and Automation). Więcej informacji na temat całej inicjatywy znaleźć można w dokumencie nagranym przez naukowców z MIT:

Duckietown w Polsce

W Polsce projekt jest jeszcze mało popularny, jednak jego rozpoznawalność wzrasta. W Gdańsku, Stowarzyszenie Robotyków SKALP rozpoczęło budowę własnych robotów, które mają wprowadzić wszystkich zainteresowanych w świat Duckietown. W planach stowarzyszenia jest rozbudowanie floty pojazdów oraz budowa dużej makiety, na której staną modele ważnych, trójmiejskich budynków.

Dzięki realizacji tego projektu członkowie stowarzyszenia oraz wszyscy zainteresowani hobbyści będą mogli przygotować się do kolejnej edycji AI Driving Olympics. Dzięki niedawnej rekrutacji do zespołu dołączyli kolejni członkowie, a od początku marca ruszyły prace nad koordynacją ruchu 10 robotów.

Wszyscy zainteresowani projektem mogą znaleźć więcej informacji na oficjalnej stronie Duckietown. Natomiast osoby zainteresowane rozwojem polskich robotów oraz makiety SR SKALP powinni udać się na stronę stowarzyszenia lub na ich oficjalny fanpage na Facebooku.

Autor: Bartek Multan (SR SKALP)
Redakcja: Damian Szymański

Jak powstała wiązka elektryczna do polskiego bolidu?
Jak powstała wiązka elektryczna do polskiego bolidu?

Zespół studentów z Gliwic zakończył budowę nowego bolidu, który wystartuje w kolejnej edycji zawodów Formula Student.... Czytaj dalej »

gdańsk, MIT, raspberrypi, roboty, zawody

Trwa ładowanie komentarzy...