Logo FORBOT.pl - darmowe kursy elektroniki, Arduino, Raspberry Pi
Prowadniki kablowe dla robotów zaprojektowane do ruchów w trzech osiach

Blossom – najdziwniejszy robot jakiego widzieliście!

Blossom – najdziwniejszy robot jakiego widzieliście!

Większość społecznych robotów domowych wygląda tak samo – gładko, lśniąco i idealnie. Ludzie jednak czują głębszą więź z urządzeniami, które posiadają pewne niedoskonałości.

Odpowiedzią na tę potrzebę jest Blossom. Każdy użytkownik będzie mógł stworzyć jego własną wersję z włóczki i drewna.

Blossom to dzieło współpracy pomiędzy Uniwersytetem Cornella i Google ZOO. Jego pomysłodawca, Guy Hoffman, zauważył, że wraz ze wzrostem popularności najróżniejszych urządzeń elektronicznych, rośnie również zainteresowanie rękodziełem. Połączenie tych trendów może być kluczem do sukcesu.

Realistyczne niedoskonałości, przypominające żywy organizm, nie kończą się na ręcznie wykonanej powłoce. Wewnątrz również znajdują się podatne i elastyczne elementy, dzięki którym wykonywane ruchy nie są płynne, a kształt całości jest zawsze nieco nieregularny.

Z założenia Blossom nie posiada oczu (Guy Hoffman nie chciał wywoływać iluzji, że maszyna naprawdę widzi i rozumie ludzi), ale oczywiście można je samodzielnie przyszyć.

Robot ma pracować z dziećmi ze spektrum autyzmu, ucząc je reakcji empatycznych. Jego pierwszym zadaniem jest towarzyszenie podczas oglądania filmików i fizyczne reagowanie na przedstawione w nich wydarzenia. Ma to wyzwalać w dzieciach pozytywne emocje wobec urządzenia, a także wobec treści, które mu się „podobają”.

Obecnie interakcje Blossom z filmikami są zaprogramowane. W przyszłości technologia maszynowego uczenia się TensorFlow ma umożliwić mu autonomiczne rozpoznawanie emocji ukrytych w obrazach i dźwiękach.

Na razie cena mechanizmu jest zaporowa dla zwykłych ludzi, ale twórcy chcą ją zminimalizować. Być może już niedługo ręcznie wykonany robot, podobnie jak własnoręcznie uszyta lalka, stanie się jedynym w swoim rodzaju upominkiem dla najbliższej osoby.

Źródło: [1]

edukacja, google, robot

Komentarze

13:17, 27.08.2017 #1

Muszę przyznać, że zbiór rzeczy nazwanych "robotem" na forbocie jest coraz ciekawszy. Mieliśmy już artykuły, które robotem nazywały kawałek plastiku zwijający się od temperatury, kawałek magnesu, pojedynczy silniczek, etc. — a teraz do kolekcji dodać możemy jeszcze ruchomą instalację artystyczną.

Administrator
19:15, 28.08.2017 #2

deshipu, jak już wielokrotnie na Forbocie było mówione, nie ma jednoznacznej definicji robota, a przynajmniej nigdy nie pojawiła się taka, która zadowala wszystkich. W przypadku tego projektu zarówno autorzy, firmy z nimi związane oraz duże serwisy zajmujące się nauką opisują Blossoma jako robota. To dlaczego my mamy uważać inaczej ;)? Rozumiem, że sam wygląd jest kontrowersyjny, ale akurat założenia projektu są chyba dość "robotyczne" (uczenie, reagowanie na otoczenie itd).

20:37, 28.08.2017 #3

Ale ja naprawdę nie mam o nic pretensji, po prostu mnie to intryguje.

Oczywiście dyskusja na temat tego co jest robotem a co nie jest nie ma najmniejszego sensu — dopóki poruszane są tematy, które w jakiś sposób mogą mi pomóc w budowaniu robotów, choćby nawet tylko przez inspirację, to jestem zadowolony.

Administrator
22:04, 28.08.2017 #4

deshipu, jeszcze trochę i będziemy mogli zrobić kurs robienia na drutach ;) W sam raz do robienia ubranek dla robotów ;)

22:09, 28.08.2017 #5

Robienie na drutach jest bardzo niebezpieczne, szczególnie jak jeżdżą tramwaje — łatwo można spaść.

9:36, 31.08.2017 #6

Myślę, że nie będzie takiej potrzeby, bo niedługo roboty będa szyły na drutach ubranka same dla siebie ;)

Zobacz powyższe komentarze na forum

Dodaj komentarz