Bambu Lab H2D to najnowszy produkt od firmy, która sprawiła, że druk 3D stał się jeszcze bardziej dostępny i popularny. Teraz producent idzie dalej – to już domowa fabryka, a nie drukarka 3D.
Bambu Lab H2D to drukarka 3D z dwoma ekstruderami, która posiada opcję rysowania, wycinania oraz grawerowania laserowego.
Bambu Lab H2D łączy w sobie funkcje kilku urządzeń: drukarkę 3D z dwoma ekstruderami, ploter tnący, narzędzie do precyzyjnego rysowania oraz grawer laserowy (10 W lub opcjonalnie 40 W). Model ten wyróżnia się również większą przestrzenią roboczą (350 x 320 x 325 mm). To sprzęt klasy premium – stworzony z myślą o profesjonalistach, a także najbardziej wymagających hobbystach.
Najważniejszą zmianą jest nowa głowica z dwoma niezależnymi ekstruderami, które umożliwiają jednoczesne drukowanie z różnych materiałów – np. elastycznych i sztywnych lub konstrukcyjnych i podporowych. Obsługiwane są również materiały wysokotemperaturowe, dzięki hotendowi 350°C i aktywnej komorze grzewczej (65°C), co przekłada się na wyjątkową jakość i trwałość wydruków.
Aktualizacja (17:15): drukarka pojawiła się już w przedsprzedaży w Polsce (w Botlandzie):
Nowa drukarka Bambu Lab H2D oferuje większą przestrzeń roboczą, co pozwala na realizację większych projektów w jednym cyklu pracy. Dzięki zastosowaniu głowicy z dwoma ekstruderami (jeden, nieużywany jest nieznacznie podnoszony) urządzenie znacząco redukuje ilość odpadów podczas druku wielomateriałowego, zapewniając jednocześnie wysoką jakość wydruków.
Aż 15 czujników na trasie AMS–dysza
W H2D inżynierowie Bambu Lab poszli o krok dalej niż klasyczne systemy wykrywania końca filamentu. Cała ścieżka materiału – od systemu AMS aż po hotend – objęta jest siecią 15 czujników tworzących zaawansowany system monitorowania przepływu. Czujniki te analizują w czasie rzeczywistym pięć parametrów: prędkość podawania, naprężenie filamentu, pozycję końcówki, warunki w ekstruderze oraz ciśnienie dynamiczne w strefie topnienia.
Nowa drukarka 3D ma być jeszcze bardziej bezobsługowa
Dzięki temu możliwa jest natychmiastowa detekcja i korekta w przypadku zatorów, problemów z załadowaniem filamentu, czy wahań temperatury – wszystko to w celu zapewnienia nieprzerwanej i stabilnej ekstruzji przy dużych prędkościach druku.
Laser, cięcie i precyzyjne rysowanie
Opcjonalny moduł laserowy (10 W lub 40 W) pozwala na grawerowanie i cięcie materiałów takich jak drewno, guma, skóra, metal, ciemne akryle czy kamień. Dzięki zintegrowanym kamerom Bambu Lab H2D oferuje funkcję WYSIWYG – użytkownik widzi dokładnie, gdzie zostanie wykonany grawer lub cięcie, z dokładnością do 0,3 mm.
Jedna głowica - wiele możliwości
System automatycznego doboru parametrów (Material CodeSync) oraz kalibracji ostrości i grubości materiału sprawiają, że nawet mniej doświadczeni użytkownicy mogą korzystać z funkcji lasera bez skomplikowanej konfiguracji.
Funkcja rysowania – do czego służy i jak działa?
Moduł rysujący w H2D pozwala na montaż standardowego pisaka (obsługiwany zakres średnicy: 10,5–12,5 mm) zamiast ostrza lub głowicy laserowej. Dzięki temu możliwe jest automatyczne nanoszenie wzorów, konturów, podpisów, schematów czy grafik bezpośrednio na materiał – np. papier, karton, folię, winyl, a nawet lekkie tworzywa sztuczne.
Nowa drukarka może korzystać z popularnych pisaków
Działa to w obrębie tej samej przestrzeni roboczej co cięcie – do 300 × 255 mm, a system automatycznie rozpoznaje, czy zamontowano pisak czy ostrze. Dzięki kamerze BirdsEye użytkownik może precyzyjnie rozmieścić rysunek na materiale (WYSIWYG), a dzięki czujnikom – drukarka sama wykryje typ maty podkładowej.
Maksymalna wydajność i bezpieczeństwo
Drukarka Bambu Lab H2D osiąga prędkość do 600 mm/s przy zachowaniu wysokiej precyzji dzięki zastosowaniu systemu pozycjonowania z enkoderem wizyjnym, który umożliwia kontrolę ruchu z dokładnością do 50 µm na całej przestrzeni roboczej. System ten wykorzystuje pomiary optyczne z rozdzielczością 5 µm oraz specjalną płytkę referencyjną, co eliminuje błędy związane z odległością od punktu odniesienia.
Ekstrudery DynaSense z wbudowanymi czujnikami pracują w architekturze serwomechanizmu PMSM i monitorują w czasie rzeczywistym opór mechaniczny, przepływ, naprężenia filamentu, jego pozycję oraz ciśnienie dynamiczne w dyszy. Dzięki temu możliwa jest szybka reakcja na zatory, ścieranie czy anomalie temperaturowe, zanim dojdzie do błędu.
Zintegrowana kamera przy dyszy z obiektywem makro wspierana przez AI wykrywa na bieżąco problemy takie jak spaghetti, czy gromadzenie się materiału wokół dyszy. Całość wspierana jest przez zaawansowany system z funkcją specjalnej checklisty – przed każdym zadaniem wykonywana jest pełna analiza integralności komory, właściwej konfiguracji sprzętowej, czystości powierzchni roboczej oraz zgodności parametrów z aktualnym plikiem wydruku. Wszystko to zapewnia maksymalną niezawodność i powtarzalność nawet przy najbardziej wymagających projektach.
Dzięki nowym funkcjom AI drukowanie, grawerowanie i wycinanie nie będzie problematyczne
Drukarka H2D obsługiwana jest przez kolorowy, dotykowy ekran 5", aplikację mobilną oraz program Bambu Studio. Komunikacja odbywa się przez Wi-Fi, a wbudowana pamięć 8 GB umożliwia zapisywanie projektów bez potrzeby ciągłego podłączenia komputera. Użytkownicy mają również możliwość podłączenia pamięci USB (dla dodatkowych funkcji, jak filmy poklatkowe i eksport logów).
Drukarka może pracować bez połączenia z chmurą
AMS 2 Pro i AMS HT – zarządzanie filamentami
Bambu Lab H2D jest kompatybilny z AMS 2 Pro oraz AMS HT – inteligentnymi systemami podawania i przechowywania filamentów. Dzięki możliwości podłączenia do 12 jednostek AMS (łącznie do 25 kolorów), możliwe jest prowadzenie druku wielokolorowego lub wielomateriałowego z niemal dowolną kombinacją materiałów – od PLA po PPA-CF czy PPS.
AMS 2 Pro
AMS HT
Druga wersja urządzenia, czyli AMS HT dodatkowo zapewnia aktywne suszenie i kontrolę środowiska przechowywania, co jest niezbędne przy pracy z filamentami wrażliwymi na wilgoć. Urządzenia te są rozbudowaną wersją AMS od Bamu Lab, który do tej pory sprawdził się świetnie w połączeniu z innymi flagowymi drukarkami 3D tego producenta. Nowszy model to wersja, która zaspokoi potrzeby bardziej wymagających zarówno filamentów, jak i użytkowników.
Dla kogo jest Bambu Lab H2D?
Bambu Lab H2D to urządzenie dla osób, które potrzebują nie tylko wydrukować prototyp, ale również przyciąć, wygrawerować lub stworzyć funkcjonalne, hybrydowe komponenty z różnych materiałów. Urządzenie świetnie sprawdzi się w zastosowaniach inżynieryjnych, R&D, edukacyjnych i artystycznych. Dzięki nowym rozbudowanym zabezpieczeniom (np. szyby ochronne lasera, filtracja powietrza, przycisk awaryjny), możliwa jest także bezpieczna praca w warunkach biurowych, szkolnych i domowych.
Przykładowe projekty wykonane na nowej drukarce 3D
Dla osób rozpoczynających przygodę z drukiem 3D lub poszukujących tańszego rozwiązania, lepszym wyborem będzie nadal drukarka Bambu Lab A1 Combo lub Bambu Lab A1 Mini Combo. Nowy model będzie raczej konkurencją dla (do tej pory) najdroższego modelu Bambu Lab X1E.
Bambu Lab H2D – ile kosztuje i gdzie kupić?
Nowa drukarka Bambu Lab H2D jest już dostępna na stronie producenta, niedługo pojawi się również u lokalnych dystrybutorów. Urządzenie na razie występuje w dwóch głównych wariantach: podstawowym (AMS Combo) za2199$oraz laserowym za 2799$ (Laser Full Combo).
Wersja podstawowa – Bambu Lab H2D AMS Combo – zawiera drukarkę Bambu Lab H2D, system AMS 2 Pro, uchwyt na szpulę, płytę roboczą oraz zestaw akcesoriów. Wersja laserowa – Bambu Lab H2D Laser Full Combo – to rozbudowana konfiguracja z dodatkowymi elementami: modułem laserowym (10 W oraz opcjonalnie 40 W), modułem cięcia, platformami pod laser i cięcie, zintegrowanym systemem filtracji, przyciskiem awaryjnym, kamerą BirdsEye oraz wbudowaną pompą powietrza.
Aktualizacja (17:15): drukarka pojawiła się już w przedsprzedaży w Polsce (w Botlandzie):
Co istotne, tylko wersja laserowa ma pełne zabezpieczenia optyczne (drzwi i szyby z filtrem) oraz kable pod funkcję grawerowania. Użytkownicy wersji podstawowej w przyszłości będą mogli dokupić zestaw modernizacyjny, ale będzie on wymagał zewnętrznego montażu niektórych komponentów.
Złącza 4-pin dla przyszłych rozszerzeń
Na tylnej ściance H2D znajdują się dwa złącza 4-pin, które służą jako porty rozszerzeń dla przyszłych akcesoriów. Jednym z pierwszych zastosowań zapowiedzianych przez producenta będzie możliwość podłączenia zewnętrznej pompy powietrza w ramach nadchodzącego zestawu modernizacyjnego zwykłej wersji Bambu Lab H2D do wersji laserowej.
Bambu Lab H2D – czy to będzie hit?
Bambu Lab H2D redefiniuje pojęcie domowej produkcji prototypów – to więcej niż drukarka 3D. To kompleksowe, inteligentne i bezpieczne narzędzie do tworzenia prototypów, produktów i projektów z najwyższą precyzją. Znaczniej więcej informacji o urządzeniu znaleźć można na stronie producenta.
Czy urządzenie będzie kolejnym hitem? Na to pytanie będzie można odpowiedzieć dopiero, gdy pierwsze egzemplarze Bambu Lab H2D trafią do końcowych użytkowników – na pewno produkt ten na pewno zapowiada się bardzo ciekawie (tak samo jak poprzednia premiera, czyli Bambu Lab CyberBrick).
Czy wpis był pomocny? Oceń go:
Średnia ocena 4.5 / 5. Głosów łącznie: 30
Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!
Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!
Bambu Lab, marka znana z produkcji niezwykle popularnych drukarek 3D, ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej serii produktów CyberBrick. Bambu... Czytaj dalej »
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...