Interaktywna podłoga do tańca DIY

Interaktywna podłoga do tańca DIY

Widowiskowe efekty świetlne, to nieodłączny element udanej imprezy. Rozbudowane systemy świateł są jednak drogie. Dlatego pewna grupa elektroników wzięła sprawy w swoje ręce!

Tak powstał interaktywny parkiet taneczny, który przekona do zabawy nawet najbardziej upartego podpieracza ścian!

Niedawno na oficjalnym blogu Arduino pojawił się dość niespotkany projekt - interaktywna podłoga taneczna o wymiarach 5x5 m. Parkiet podzielony jest na 64 bloki, z których każdy dzieli się na 4 indywidualnie podświetlane komórki (łącznie 256 komórek). Podłogę podświetla 7680 diod RGB.

Łączny pobór mocy to 80 W (12 V). Do sterowania diod użyto moduł Teensy 3.1 z interfejsami I2C i Ethernet. Rozwiązanie to pozwoliło uzyskać częstotliwość odświeżania wynoszącą 40 Hz.

Montaż interaktywnego parkietu do tańca.

Każda z 256 komórek posiada indywidualny czujnik nacisku o częstotliwości próbkowania 70 Hz, dzięki czemu można uzyskać interaktywne efekty świetlne. Dane z czujników są przesyłane do Arduino Mega za pomocą rejestrów przesuwnych.

Proces budowy został bardzo dokładnie pokazany w poniższym materiale wideo:

Projekt powstawał w ciągu 11 miesięcy. Wszystkie prace zostały wykonane przez ochotników. Szczegóły tego niezwykłego gadżetu dostępne są na blogu Arduino oraz na stronie projektu.

arduino, parkiet, podłoga, rgb, taniec, WS2812