KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Interaktywna podłoga do tańca DIY

Interaktywna podłoga do tańca DIY

Widowiskowe efekty świetlne, to nieodłączny element udanej imprezy. Rozbudowane systemy świateł są jednak drogie. Dlatego pewna grupa elektroników wzięła sprawy w swoje ręce!

Tak powstał interaktywny parkiet taneczny, który przekona do zabawy nawet najbardziej upartego podpieracza ścian!

Niedawno na oficjalnym blogu Arduino pojawił się dość niespotkany projekt - interaktywna podłoga taneczna o wymiarach 5x5 m. Parkiet podzielony jest na 64 bloki, z których każdy dzieli się na 4 indywidualnie podświetlane komórki (łącznie 256 komórek). Podłogę podświetla 7680 diod RGB.

Łączny pobór mocy to 80 W (12 V). Do sterowania diod użyto moduł Teensy 3.1 z interfejsami I2C i Ethernet. Rozwiązanie to pozwoliło uzyskać częstotliwość odświeżania wynoszącą 40 Hz.

Montaż interaktywnego parkietu do tańca.

Montaż interaktywnego parkietu do tańca.

Każda z 256 komórek posiada indywidualny czujnik nacisku o częstotliwości próbkowania 70 Hz, dzięki czemu można uzyskać interaktywne efekty świetlne. Dane z czujników są przesyłane do Arduino Mega za pomocą rejestrów przesuwnych.

Proces budowy został bardzo dokładnie pokazany w poniższym materiale wideo:

Projekt powstawał w ciągu 11 miesięcy. Wszystkie prace zostały wykonane przez ochotników. Szczegóły tego niezwykłego gadżetu dostępne są na blogu Arduino oraz na stronie projektu.

arduino, parkiet, podłoga, rgb, taniec, WS2812

Trwa ładowanie komentarzy...