KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Czujnik na paznokciu pomoże zwalczyć chorobę Parkinsona?

Czujnik na paznokciu pomoże zwalczyć chorobę Parkinsona?

Technologie określane mianem wearables stają się coraz bardziej użyteczne. Ich funkcjonalność nie tylko zadba o naszą wygodę, ale może nawet pomóc w walce z chorobami.

Inżynierowie z IBM stworzyli prototyp czujnika, który zakłada się na paznokieć, a jego odczyty mogą pomóc walce z chorobę Parkinsona.

Era gadżetów takich, jak smartwatche i Google Glass, wydaje się powoli kończyć, ale równocześnie coraz częściej pojawiają się urządzenia, które jeszcze mocniej integrują się z ludzkim ciałem, oferując nowe możliwości. Choć daleko nam jeszcze do wizji cyborgów z gier komputerowych i filmów, to technologia wearables stale się rozwija. Jedną z nowości jest opracowany przez inżynierów z IBM układ mierzący siłę nacisku, który wykorzystuje płytkę paznokcia i tensometr.

Przykład czynności generujących duże siły oddziałujące na płytkę paznokcia

Przykład czynności generujących duże siły oddziałujące na płytkę paznokcia

Kto miał kiedyś do czynienia z budową urządzeń wykorzystujących tensometry, ten wie, jak wiele precyzji, obliczeń i kalibracji wymaga stworzenie nawet najprostszego, wiarygodnego układu do mierzenia sił i momentów. Wykorzystanie paznokcia jako materiału belki tensometrycznej na pewno nie będzie pierwszym wyborem doświadczonego inżyniera.

Paznokieć z naklejonymi tensometrami i miniaturowym komputerem

Paznokieć z naklejonymi tensometrami i miniaturowym komputerem

Paznokieć ma niejednorodną strukturę, stale rośnie, zmieniając wewnętrzne naprężenia, poddawany jest często silnym wahaniom temperatury, a dodatkowo odkształcenia potrafią być bardzo duże, daleko poza zakresami dopuszczalnymi przez noty katalogowe tensometrów i specjalnych klejów. Tym bardziej robi wrażenie fakt, że inżynierom z IBM udało się nadać sens odebranym z takiego układu danym.

Rozwiązaniem jest specjalny algorytm, który nie działa w oparciu o klasyczny model matematyczny, a do analizy wykorzystuje sztuczną inteligencję, która szuka w wynikach pomiarów wzorów i powtórzeń, na podstawie których jest w stanie oszacować generowane siły.

Otwieranie słoika i generowane przez tensometry przebiegi

Otwieranie słoika i generowane przez tensometry przebiegi

Badacze twierdzą, że zebrane w ten sposób dane, wzbogacone o pomiary ze zintegrowanego akcelerometru, można wykorzystać w diagnozowaniu i leczeniu chorób takich jak choroba Parkinsona, czy nawet schizofrenia. Regularny monitoring zmian zakresów siły generowanej przez palce pozwoli śledzić postępy pacjenta, dzięki czemu lekarze lepiej dobiorą odpowiedni sposób leczenia.

Tego typu czujniki mogą być kolejnym krokiem w temacie zbierania medycznych danych w sposób ciągły - dane z pojedynczego czujnika będą raczej niewiele warte, ale w połączeniu z wieloma innym, mogą pomóc stworzyć rzeczywisty obraz zdrowia pacjenta, pozwalając na poprawę jakości leczenia i szybszą diagnozę problemów. Osobiście widzę też możliwe zastosowania tego rozwiązania w branży gier VR, gdzie podobne czujniki mogłyby pełnić funkcję kontrolerów. Macie jakieś inne pomysły na zastosowanie tego typu urządzeń?

Jak wygląda zabieg dentystyczny wykonany przez robota?
Jak wygląda zabieg dentystyczny wykonany przez robota?

Ochotniczka z Chin zgodziła się, aby zabieg implantacji przeprowadził u niej robot-dentysta, bez udziału ludzi. Udana operacja to sukces... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

ADC, czujnik, pomiar, projekt, SI, tensometr

Trwa ładowanie komentarzy...