Jak wygląda zabieg dentystyczny wykonany przez robota?

Jak wygląda zabieg dentystyczny wykonany przez robota?

Ochotniczka z Chin zgodziła się, aby zabieg implantacji przeprowadził u niej robot-dentysta, bez udziału ludzi.

Udana operacja to sukces nie tylko robotyki, ale także druku 3D. Dwa wstawione zęby były bowiem wytworzone właśnie tą metodą.

Przed rozpoczęciem zabiegu wykonano tomografię komputerową, aby otrzymać dokładny obraz szczęk i głowy pacjentki. Umieszczono na nim oznaczenia, aby robotyczne ramię mogło odnaleźć odpowiadające im miejsca.

Następnie urządzenie otrzymało wszystkie potrzebne dane i zostało ustawione w odpowiedniej orientacji, a jego czynności zaprogramowano. Informacje dotyczyły m.in. głębokości umieszczenia implantów i ich kątów nachylenia.

Po przetestowaniu wszystkich ruchów można było rozpocząć procedurę. Trwała ona niecałą godzinę. W gabinecie znajdowali się w tym czasie stomatolodzy, ale ich rola ograniczała się wyłącznie do obserwowania.

Robotyczni dentyści byliby długo oczekiwaną odpowiedzią na niewystarczającą liczbę ludzi pracujących w tym zawodzie w Chinach. Korzystanie z usług lekarzy bez odpowiednich kwalifikacji sprawia, że jakość wykonanych zabiegów pozostawia wiele do życzenia. Dzięki maszynom mogą one stać się o wiele łatwiej dostępne, a także praktycznie bezbłędne.

Źródło: [1]

druk 3d, medycyna, robot

Komentarze

Trwa przerwa techniczna - komentarze do tego wpisu są dostępne na forum: