Kursy • Poradniki • Inspirujące DIY • Forum
Dwa lata temu, doktorantka Georgia Institute of Technology postanowiła sprawdzić, jaką twarz robota chcielibyśmy widzieć: ludzką (nie do odróżnienia od prawdziwej) czy też charakterystyczną dla robota (posiadającą oczy i nos i/lub usta, ale nie do pomylenia z ludzką twarzą.).
Okazało się, że największy wpływ na deklaracje badanych miał wiek. Młodsi badani woleli „klasyczne” roboty, które określali jako „słodkie” i „urocze”. Tymczasem starsi ankietowani preferowali roboty o ludzkich twarzach, tłumacząc że klasyczne maszyny wydawały im się „dziwne” i „kosmiczne”. Nie bez znaczenia miała też funkcja robota i tak np. doradca finansowy powinien bardziej przypominać człowieka, niż robot-pielęgniarz, który z kolei według badanych, powinien mieć jak najmniej ludzkich cech.
Chociaż zastanawianie się nad wyglądem wymarzonego robota wydaje się cokolwiek abstrakcyjne, już niedługo może nabrać praktycznego wymiaru; roboty są coraz częściej obecne w naszym życiu, dostarczając nam przesyłki, edukując przyszłych lekarzy (w roli interaktywnych fantomów) czy opiekując się starszymi i chorymi.
Teraz razem z dzieckiem możesz sam zaprojektować swojego wymarzonego robota – a nawet zaprogramować jego działanie. W konstrukcji robotów z klocków LEGO pomogą Ci materiały z wirtualnej platformy edukacyjnej Compertus, wśród których znajdziesz ciekawe prezentacje, gotowe projekty i pomoc w programowaniu robota.
Źródło: Prakash, A., Rogers, W. A. (2013). Younger and Older Adults’ Attitudes Toward Robot Faces: Effects of Task and Humanoid Appearance. Proceedings of the Human Factors and Ergonomics Society Annual Meeting, 57: 114-118.
Na podstawie: http://badania.net/wymarzona-twarz-robota/
Artykuł opublikowany dzięki: http://www.ecompertus.pl/
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Trwa ładowanie komentarzy...