KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Wymarzona twarz robota

Wymarzona twarz robota

Zastanawiałeś się kiedyś, jak powinien wyglądać Twój wymarzony robot?

Czy czułbyś się komfortowo w towarzystwie androida – nie do odróżnienia od prawdziwego człowieka? A może, mając klasyczny gust, wolałbyś robota w stylu złocistego C3PO z Gwiezdnych Wojen?

Dwa lata temu, doktorantka Georgia Institute of Technology postanowiła sprawdzić, jaką twarz robota chcielibyśmy widzieć: ludzką (nie do odróżnienia od prawdziwej) czy też charakterystyczną dla robota  (posiadającą oczy i nos i/lub usta, ale nie do pomylenia z ludzką twarzą.).

lego

Okazało się, że największy wpływ na deklaracje badanych miał wiek. Młodsi badani woleli „klasyczne” roboty, które określali jako „słodkie” i „urocze”. Tymczasem starsi ankietowani preferowali roboty o ludzkich twarzach, tłumacząc że klasyczne maszyny wydawały im się „dziwne” i „kosmiczne”. Nie bez znaczenia miała też funkcja robota i tak np. doradca finansowy powinien bardziej przypominać człowieka, niż robot-pielęgniarz, który z kolei według badanych, powinien mieć jak najmniej ludzkich cech.

lego3

Chociaż zastanawianie się nad wyglądem wymarzonego robota wydaje się cokolwiek abstrakcyjne, już niedługo może nabrać praktycznego wymiaru; roboty są coraz częściej obecne w naszym życiu, dostarczając nam przesyłki, edukując przyszłych lekarzy (w roli interaktywnych fantomów) czy opiekując się starszymi i chorymi.

Teraz razem z dzieckiem możesz sam zaprojektować swojego wymarzonego robota – a nawet zaprogramować jego działanie. W konstrukcji robotów z klocków LEGO pomogą Ci materiały z wirtualnej platformy edukacyjnej Compertus, wśród których znajdziesz ciekawe prezentacje, gotowe projekty i pomoc w programowaniu robota.

stopka_UE

Źródło:  Prakash, A., Rogers, W. A. (2013). Younger and Older Adults’ Attitudes Toward Robot Faces: Effects of Task and Humanoid Appearance. Proceedings of the Human Factors and Ergonomics Society Annual Meeting, 57: 114-118.

Na podstawie: http://badania.net/wymarzona-twarz-robota/
Artykuł opublikowany dzięki: http://www.ecompertus.pl/

droid, reakcja, robt, twarz

Trwa ładowanie komentarzy...