Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Drony. Wprowadzenie – Helion 2015

Książki 14.05.2015 camsonic

multik_pieczatkaKsiążka Drony autorstwa Ty Audronisa, pasjonata multikopterów i właściciela firmy, która zajmuje się filmowaniem z powietrza, to jedna z pierwszych pozycji przetłumaczonych na język polski o tych urządzeniach.

Tak jak w książce na wstępie należy wyjaśnić kwestię błędnego nazewnictwa dronów.

Nazewnictwo też jest ważne

Według definicji dron to statek powietrzny wykorzystywany zazwyczaj do celów militarnych, np. neutralizowania wrogów lub prowadzenia obserwacji. Cechuje się sporymi rozmiarami, dużym zasięgiem, a jego lot zazwyczaj jest dla człowieka niezauważalny. Książka natomiast poświęcona jest multikopterom, o których zwykło się mówić „drony”, choć w rzeczywistości nimi nie są.

Multikoptery to lekkie modele, rzadko przekraczające 12 kg, których lot trwa zazwyczaj kilkanaście minut i odbywa się w zasięgu wzroku (VLOS). Dlaczego na co dzień stosuje się błędną nazwę?

VLOS, to skrót on angielskich słów Visual Line of Sight

Słowo „dron” brzmi groźniej i dla osób nieznających się na modelarstwie jest bardziej zrozumiałe, ze względu na jego częstą frekwencję w mediach. Dziennikarze bowiem również stosują to niepoprawne określenie (swoją drogą ciekawy jest fakt, że nie mają już problemu z rozróżnieniem autobusu od samochodu, a przecież zasada jest podobna – oba mają silnik i kierownicę, jeżdżą na kołach i zarówno jednym, jak i drugim można zawieźć żonę na zakupy).

Qvadrocopter

Wracając do książki, jest to pierwsza publikacja o tej tematyce, jaką miałem przyjemność przeczytać, ale jestem trochę zdezorientowany, ponieważ nie mam pewności, komu mógłbym ją polecić. Spis treści sugeruje, że jest to kompendium wiedzy o multikopterach. Znajdziemy tu bowiem szereg zagadnień: od wyboru elementów i opisu budowy urządzeń, technik wykonywania filmowych ujęć aż po postprodukcję. Ale czy na stu stronach papieru z dużą ilością zdjęć i ilustracji można wyczerpująco omówić trudne zagadnienia związane z multikopterami? Obawiam się, że i dziesięć razy więcej stron mogłoby nie wystarczyć…

Elementy składowe multikopterów

Pierwszym ciekawym fragmentem książki jest rozdział 3, zatytułowany Wybór podzespołów. To w nim znajdziemy informacje na temat elementów, z których zbudowany jest multikopter. Na uwagę zasługuje jasny opis zasad jego działania i parametrów, m.in. śmigieł, ESC, silników czy akumulatorów.

Jednak – jak można się było spodziewać po zagranicznej literaturze – nie znajdziemy tu informacji o popularnych w Polsce elementach, takich jak kontroler lotu (FC – Flight Controller). W książce są wymienione tylko trzy z nich, z czego o dwóch jedynie napomknięto, a autor skupił się głównie na produkcie DJI. Szkoda, że książka w polskiej edycji nie wspomina nawet o takich podzespołach jak: Pixhawk, Mikrocopter, OpenPilot, MultiWii czy KFC32.

multik_mini

Okładka książki Drony. Wprowadzenie

Kolejny rozdział i jego podrozdziały poświęcone składaniu koptera można w zasadzie jedynie przekartkować, ponieważ kiedy wybierzemy inny komputer pokładowy, nie ma sensu oglądać zrzutów ekranu programu, którego nigdy nie użyjemy. Procedura konfiguracji jest ściśle określona przez producenta kontrolera, powinniśmy się zatem stosować do instrukcji dołączonej do FC, a nie do kilku zdań w książce.

Zalety FPV

Od strony 85, czyli rozdziału o FPV (z ang. first person view), robi się ciekawiej, ponieważ jest tu zawarty faktyczny opis możliwości i zalet lotów z perspektywy pierwszej osoby (nie jest to tylko tutorial do konkretnego produktu firmy DJI).

Chcesz kupić multikopter?
Sprawdź naszą recenzje DJI Phantom oraz Parrot AR.Drone 2.0!

Autor podkreśla, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom w naszym otoczeniu, a także przestrzeganie prawa lotniczego i cywilnego. Przypomina też, że wykonywanie lotów komercyjnych jest nielegalne, kiedy nie posiadamy licencji UAVO lub gdy bez pozwolenia latamy w strefie CTR lotniska.

CTR (Control Zone) – Strefa Kontrolowana Lotniska

Dwa ostatnie rozdziały powinny najbardziej zainteresować osoby związane z samym filmowaniem, a dokładniej z operowaniem kamerą czy wykonywaniem postprocessingu. Aby zrobić dobre „ujęcia z kranu” czy „wózka”, potrzeba kilku godzin treningu i obycia z maszyną, ale już na samym początku przygody z filmowaniem z lotu ptaka warto poznać te metody.

Poprawnie skonfigurowany multikopter pozwoli nagrać dobrej jakości film, który będzie wymagał niewielkiej edycji komputerowej. Najczęściej taki materiał poddaje się procesowi stabilizacji, dzięki któremu można się pozbyć drgań i „szarpnięć” obrazu, z jakimi nie poradził sobie gimbal zamontowany w multikopterze.

Multicopter with camera

Dla kogo?

Komu można zatem polecić tęksiążkę? Zapewne wszystkim tym, którzy widząc po raz pierwszy „latające potwory”, np. podczas spaceru po parku, zapragnęli dowiedzieć się więcej na temat tych urządzeń. Osobom, które mają już gotowy model multikoptera, lektura Dronów może pomóc w uzupełnieniu posiadanej wiedzy. Natomiast pasjonaci modelarstwa, którzy sami budują tego typu maszyny, raczej niczego nowego się z niej nie dowiedzą.

Spodobała Ci się recenzowana książka?

Kup wersję papierowąKup wersję elektroniczną

Więcej naszych recenzji można znaleźć na stronie z polecanymi książkami.

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Treker
Administrator

19:50, 14.05.2015

#1

Brzmi całkiem dobrze. Chyba sam muszę do niej zajrzeć, bo dużego doświadczenia w budowie niestety nie mam. Jedynie tyle, co sobie polatałem kilkoma gotowcami :)

camsonic
Autor wpisu

8:42, 15.05.2015

#2

Treker napisał/a:

Brzmi całkiem dobrze. Chyba sam muszę do niej zajrzeć, bo dużego doświadczenia w budowie niestety nie mam. Jedynie tyle, co sobie polatałem kilkoma gotowcami :)

Książka nie jest droga, więc jak interesuje Cię to zagadnienie to polecam.

Z własnego doświadczenia dodam tylko, że najwięcej wiedzy zdobędziesz czytając forum o tematyce RC. Ja zanim cokolwiek ruszyłem to kilkanaście dobrych dni wertowałem różne tematy - opinie na temat kontrolerów lotu, jak dobrać podzespoły, dyskusje czy na początek lepiej quad- czy octocopter. Pewnie jakby wtedy była ta książka to bym się skusił :->

tomek242

19:09, 22.10.2015

#3

Witam.

Jestem w trakcie kończenia budowy Hexacoptera na bazie ramy TAROT T960. W moje ręce wpadła również wyżej wymieniona pozycja - celem bliższego zapoznania się z budową dronów zdalnie sterowanych (RC) - bo pisanie tu o całkowicie autonomicznych Dronach bezzałogowych ("bezgłowych") :) w tej książce to moim zdaniem hurra entuzjazm.

Krótko podsumowując - jeśli ktoś ma już podstawowe doświadczenie w elektronice, sterowaiu i zasadach aerodynamiki plus ogarnia mechanizmy RC - to ok ta pozycja jest dla niego - jeśli jednak takiej wiedzy nie ma lub interesuje go tylko scricte filmowanie z powietrza odsyłam do gotowych produktów np Walkera SCOUT, Zero Tech lub YUNEEC q500 w najgorszym razie.

Dodatkowe informacje o autorze można znaleźć TUTAJ.https://www.linkedin.com/in/tyaudronis

P.S. Jeśli ktoś jednak już koniecznie chce się bawić w "dronowanie" polecam zakup na początek małego Quada i nim rozpoczynanie przygody z lataniem, modyfikacjami itp. - pisze tak nie dlatego, żeby zniechęcać ale dlatego że zbyt mała wiedza i brak doświadczenia akurat w tym wypadku mogą doprowadzić do wypadków i czyjejś tragedii.

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.