Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Drukarka 1D, która tworzy roboty z drutu aluminiowego!

Wiadomości 28.07.2017 Monika Mordzińska

Był już druk 3D i 4D. Teraz pora na drukarkę 1D! Opisywana konstrukcja wygina pojedyncze druty w proste roboty.

Za pomocą wbudowanych napędów materiał jest zaginany tak, aby powstał konkretny kształt, który potrafi wykonywać różne zadania!

W przeciwieństwie do zwykłych maszyn zginających druty, ta potrafi dostosować wielkość i kształt swoich otworów, aby przepuścić stosunkowo duże i szerokie silniki, które następnie napędzają robota.

„Wydrukowanie” jednej konstrukcji trwa tylko 13 minut. Po odłączeniu od drukarki uruchamia on silniki. Porusza się w uprzednio zaprogramowany sposób, który jest zgodny z otrzymanym kształtem. Może np. toczyć się albo przesuwać się do przodu po rurce, na której jest zawieszony.

System wykorzystuje algorytmy ewolucyjne. Pozwalają one na ulepszanie projektów krok po kroku, aż spełnią wszystkie wymagania. Dzięki temu pierwsze próby drukarki 1D nie muszą od razu być idealne.

Gdy zaplanowane zadanie jest wykonane, nieprzydatna już konstrukcja trafia do recyklingu. Drut zostaje rozprostowany i jest gotowy do stworzenia nowego urządzenia o innej funkcji.

W planach jest już umieszczenie na drutach czujników i kamer. Tak wyposażone roboty mogą przydać się w kosmosie oraz na obszarach dotkniętych katastrofą, zwłaszcza w ciasnych szczelinach i innych trudno dostępnych miejscach.

Źródło: [1]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Treker
Administrator

10:25, 28.07.2017

#1

To już chyba powoli robi się wyścig - kto wciśnie nazwę druk "X"D, gdzie tylko się da... Kiedyś coś takiego nazwano by raczej giętarką...

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.