KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Samojezdne ramie, które drukuje budynki z betonu!

Samojezdne ramie, które drukuje budynki z betonu!

Firma Cazza Construction Technologies jest jednym z pionierów, wykorzystania druku 3D w budownictwie. Ich dalekosiężnym planem są inteligentne miasta stworzone w tej technologii.

Teraz firma zaprezentowała swoje roboty budowlane, X1 i X1 Core, które już wkrótce mają rozpocząć pracę na całym świecie.

Ta przełomowa technologia łączy wielkowymiarowy druk 3D z tradycyjnymi metodami budowy. W porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami zwiększa ona wydajność pracy o 70%, jest tańsza o 40% i pozwala na zużycie 55% mniej materiałów. Cały proces jest bezpieczniejszy i bardziej przyjazny dla środowiska.

Maszyny budują z betonu. Potrafią stworzyć domy mieszkalne, magazyny i wszelkie inne rodzaje budynków o unikatowych kształtach, a także konstrukcje wolnostojące.

Ramię X1 może udźwignąć 90 kg, a jego zasięg to 3,9 m. W przypadku X1 Core jest to 550 kg 4,2 m. Czujniki bezpieczeństwa i gąsienice zapewniają łatwe manewrowanie.

Do każdego robota można dokupić dodatkowe elementy, pozwalające m.in. na wydłużenie ramienia i zwiększenie wysokości. Dla X1 Core dostępny jest także autopilot. Do każdego zakupu producent dołącza oprogramowanie i pełne przeszkolenie operatora maszyny.

X1 Core

X1 Core

Liczba urządzeń, które można nabyć, jest na razie ograniczona, a zainteresowanie nimi jest ogromne. Tuż po rozpoczęciu sprzedaży zostały one wykupione w ciągu dwóch dni.

Cazza Construction Technologies podjęła współpracę z rządem Dubaju, a w ciągu kolejnych trzech lat ich technologie mają być na porządku dziennym na całym Bliskim Wschodzie, w Europie i w Ameryce Północnej. Na tym jednak nie koniec. Firma zamierza rozszerzyć działalność także na Afrykę, Amerykę Południową, a nawet Antarktydę.

Źródło: [1]

budownictwo, druk 3d, roboty

Trwa ładowanie komentarzy...