KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Miniaturowy, inteligentny ogródek z Raspberry Pi

Miniaturowy, inteligentny ogródek z Raspberry Pi

Własna uprawa roślin jest marzeniem wielu osób. Kto nie chciałby czasami zjeść coś z domowej, ekologicznej uprawy?

Opisany projekt to próba unowocześnienia małej uprawy ziół, która dzięki Raspberry Pi stała się praktycznie samowystarczalna.

Własny ogród, w którym znajdziemy własnoręcznie wyhodowane ulubione zioła, to z pewnością powód do dumy. Osoby nieposiadające skrawka ziemi, gdzie mogłyby uprawiać rośliny, starają się robić to w skrzynkach bądź donicach. Oto przykład jednej z takich upraw, która zyskała odrobinę inteligencji, a to za sprawą Raspberry Pi oraz garści elementów wykonawczych.

Projekt jest modułowy i łatwy w skalowaniu

Projekt jest modułowy i łatwy w skalowaniu

Internet rzeczy to idea, która zakłada podłączenie do internetu możliwie dużej liczby przedmiotów, aby umożliwić ich monitorowanie, sterowanie, wzajemną komunikację oraz analizę zbieranych przez nie danych. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się technologii w ostatnich kilku latach.

Projekt uprawy roślin oparty jest na Raspberry Pi w wersji 3. Wykorzystano również czujnik wilgotności i temperatury w postaci modułu z DHT11 oraz kilka innych sensorów, a do sterowania przepływem wody – mały elektrozawór. W projekcie użyto również kilku elementów wydrukowanych w 3D, takich jak złącza do wody, uchwyty do montażu czujników oraz elektrozaworu.

Projekt składa się ze stosunkowo niewielkiej liczby elementów elektronicznych

Projekt składa się ze stosunkowo niewielkiej liczby elementów elektronicznych

Bazą danych wybraną do obsługi projektu jest Google Firebase. Autor pokusił się także o wykonanie dedykowanej aplikacji dla urządzenia mobilnego – powstała ona przy wykorzystaniu MIT App Inventor.

Dedykowana aplikacja umożliwia podgląd takich parametrów jak: wilgotność powietrza, temperatura, wilgotność gleby oraz poziom światła. Za jej pomocą można też ręcznie uruchamiać zawór otwierający wodę do podlewania lub zaplanować jego uruchamianie w kalendarzu.

Widok dedykowanej aplikacji

Widok dedykowanej aplikacji

Jak podaje autor, po miesięcznych testach okazało się, że wszystko działa zgodnie z założeniami. Co ciekawe, już przy tak małej uprawie udało się zaobserwować, że automatyczne podlewanie przyczyniło się do zaoszczędzenia 12% wody. Więcej informacji na temat tego DIY znaleźć można w instrukcji budowy, którą przygotował autor projektu. Jeśli automatyczne dbanie o uprawy to dla Was zbyt mało, to koniecznie zainteresujcie się poniższym projektem, który może samodzielnie sadzić rośliny:

FarmBot – domowy ogródek na Arduino i Raspberry Pi
FarmBot – domowy ogródek na Arduino i Raspberry Pi

Hobbyści potrafią zaskoczyć swoimi pomysłami. Tym razem pora na wykorzystanie elektroniki do automatyzacji domowego ogródka. FarmBota... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

doniczka, IoT, ogród, raspberrypi

Trwa ładowanie komentarzy...