KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Fotorelacja z DronFestiwal – 16.05.2015, Gdynia

Fotorelacja z DronFestiwal – 16.05.2015, Gdynia

Jako konstruktor robotów od 3 lat regularnie wyjeżdżam na większość konkursów robotyki organizowanych w Polsce.

Tym razem postanowiłem, dla odmiany, wybrać się w roli widza na festiwal dronów organizowany po raz pierwszy w Gdyni.

Ogólnie o festiwalu dronów

O festiwalu dronów pisałem już w marcu. Pierwotnie miałem jednak w planach wyjazd na Festiwal Robotyki Eastrobo, który odbywa się dziś w Białymstoku. Ostatecznie nie mogłem odmówić sobie jednak udziału w pierwszym w Polsce festiwalu dronów, szczególnie, że odbywał się 15 minut drogi od mojego domu. Konkretnie w nowej części Pomorskiego Park Naukowo-Technologicznego.

CIMG5754

Wydarzenie składało się z czterech części: wyścigów FPV na podziemnym parkingu, wystawy firm/hobbystów, pokazu filmów kręconych dronami oraz wykładów poświęconych temu, co związane z hobbystycznym (i nie tylko) lataniem multikopterami.

Już na wstępie muszę przyznać, że niestety, ale... wydarzenie to było ciekawsze oraz trochę lepiej zorganizowane od sporej części zawodów robotów, w których normalnie biorę udział. Chociaż może tylko tak mi się zdawało z racji innej tematyki oraz ogólnie innego specyfiki? Tego nie wiem... Najważniejsze, że wizytę na festiwalu dronów będę wspominał bardzo dobrze!

Krótka relacja

Już przed wejściem do budynku, na wszystkich odwiedzających, czekały atrakcje. Można było obserwować całkiem szybkie pojazdy RC. Zarówno elektryczne, jak i spalinowe. Co prawda kierowcy nie zawsze trafiali w rozstawianą rampę, jednak, gdy już się tu udawało większość lotów kończyła się szczęśliwym lądowanie na czterech kołach (zdjęcia poniżej).

Dla rozbudzenia zainteresowania dronami, jeszcze przed wejściem można było zobaczyć kilka gotowych konstrukcji lub zakupić swój model prosto z ciężarówki przerobionej na sklep modelarski.

Wystawa hobbystów i pokaz filmów

Zaraz po wejściu do środka natrafiłem na wystawę konstrukcji latających budowanych przez hobbystów. Nie zabrakło tutaj dronów, samolotów oraz rakiet. Jak widać również tutaj pojawił się druku 3D. Na zdjęcia widać drukarki GATE, o których już od dawna planuję artykuł... Tylko ciągle brak mi na to czasu. Jednak na marginesie przypominam, że można się ze mną kontaktować w sprawie rabatów na zakup tych urządzeń!

Na przeciwko, na stoisku Akademii Marynarki Wojennej, znalazła się nawet roboryba. Oczywiście nie mogła konkurować z dronami w powietrzu, jednak pod wodą była niezwyciężona!

dr_festiwal_34

Czas miałem ograniczony, dlatego nie poświęciłem go zbyt dużo na sam festiwal filmów. W przygotowanej sali kinowej obejrzałem tylko kilka przykładowych materiałów. Stąd relacji z tego punktu wydarzenia przedstawić nie mogę. Przyznam jednak, że filmy, które widziałem były naprawdę ciekawie zmontowane. Zdecydowanie nie były to materiały amatorskie.

Wystawa firm

Z kolei na pierwszym piętrze można było spotkać się z firmami, które zajmują się tematem dronów oraz multikopterów. Przeważały tam gotowe do lotu maszyny dla hobbystów oraz profesjonalistów.

Oczywiście miłośnicy samodzielne budowych urządzeń latających również mogli znaleźć coś dla siebie. Wśród wystawców znalazła się m.in. firma Radio-Modele, która niedawno dołączyła do naszego katalogu firm.

Wyścig quadrocopterów

Z kolei na poziomie -1 można było podziwiać wyścigi FPV. Ogromny plus dla organizatorów za świetnie przygotowaną arenę zmagań. Cała trasa została skutecznie została odgrodzona od widzów taśmami oraz siatką, na której zawisł nie jeden pojazd latający.

Dodatkowo na jednej ze ścian transmitowany był obraz z latających quazdrocopterów.  Pozwalało to każdemu odwiedzającemu wczuć się w rolę pilota.

Część wykładowa

Ostatnią, ale jak dla mnie najciekawszą, częścią były prelekcje związane z lataniem. Dla siebie wybrałem dwa wykłady. Pierwszym z nich była wykład Krystiana Bielatowicza z Akademia Nikona, który opowiadał o fotografii (i filmowaniu) z pokładu drona. 

Najbardziej zainteresował mnie jednak wykład Pawła Szymańskiego z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który zajął się tematem nowych regulacji dotyczących UAV. Nie ukrywam, że spodziewałem się nudnego wykładu o paragrafach, jednak zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony.

Okazało się, że Pan Paweł jest również miłośnikiem latania i podszedł do tematu bardzo ciekawie. Przedstawił zdjęcia oraz filmy demonstrujące głupotę (bo tak to trzeba nazwać) niektórych pilotów multikopterów. Przy okazji wyjaśniając, to co najważniejsze na temat bezpiecznego latania. Nie zabrakło również dyskusji ze słuchaczami o przyszłości UAV.

Podsumowanie

Ogólnie wydarzenia zaskoczyło mnie (szczególnie rozmiarami) bardzo pozytywnie. Świetny festiwal przygotowany przez pasjonatów dla pasjonatów (i nie tylko). Aż powróciłem myślami do tematu budowy swojego quadrocoptera... Polecam każdemu wizytę na kolejnej edycji, bo mam nadzieję, że taka się odbędzie!

dron, festiwal, multikopter, UAV

Trwa ładowanie komentarzy...