KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Kto chce zacząć przygodę z drukiem 3D?

Kto chce zacząć przygodę z drukiem 3D?

Druk 3D staje się coraz popularniejszy zarówno w technice, jak i w życiu codziennym. Drukarki są dostępne praktycznie dla każdego, a ich koszt powoli przestaje przerażać.

Wizyta na MakerFair Rome '14 (relacja) sprawiła, że postanowiłem nareszcie zacząć przygodę z drukiem 3D. O moich poczynaniach, sukcesach i porażkach przeczytacie w nowym cyklu.

Następny artykuł z serii »

Ostrzeżenie

Słowem wstępu, druk 3D znam z teorii i jestem nim najzwyczajniej zaintrygowany. Dlatego moich tekstów na ten temat nie traktujcie jak wyroczni... W temacie budowy drukarek jestem obecnie żółtodziobem i mam zamiar dopiero wdrożyć się w ten świat. Moje zmagania będę opisywał w kolejnych felietonach. Liczę również na porady z Waszej strony.

Inspiracją do zajęcia się tematyką wydruków 3D była ich coraz większa wszechobecność w domu, elektronice, robotyce, a właściwie wszędzie. Kto z nas nie chciałbym wydrukować humanoida?

https://www.youtube.com/watch?v=y7lN6G8k6EI

Co więcej w ostatnie ankiecie ponad 70% respondentów wyraziło zainteresowanie budową drukarek 3D w domowych warunkach. Mam nadzieję, że moje porażki i sukcesy pomogą również innym.

Literatura?

Internet przepełniony jest forami o rep-rapach dlatego wcześniej zupełnie przegapiłem książki o tej tematyce. Jak łatwo sprawdzić, literatura angielska jest już rozbudowana, wystarczy sprawdzić na Amazonie. U nas znalazłem tylko kilka pozycji.

Do wsparcia moich prac wybrałem stosunkowo nową książkę "Świat druku 3D. Przewodnik", która jest zbiorem najlepszych artykułów publikowanych na ten temat w czasopiśmie Maker oraz powiązanych stronach Internetowych. Zdecydowałem się na tę pozycję w związku z dużą liczbą autorów (liczę na różnorodne podejście do tematu) oraz wydanie na białym papierze z dużą ilością kolorowych zdjęć.

swid3d

Nie miałem czasu zajrzeć jeszcze do środka, więc zainteresowanych mogę jedynie odesłać do dostępnego fragmentu na stronie wydawnictwa. Niedługo postaram się napisać jej recenzję.

Wybór drukarki

Jak się okazało gotowych drukarek jest bardzo dużo. Nie miałem czasu, ani ochoty na samodzielne dobieranie poszczególnych elementów, więc zdecydowałem się na wybór KITu zawierającego, to co będzie potrzebne do złożenia urządzenia. Musiałem jednak wybrać kilka parametrów:

Technologia drukowania

Oczywiście na początek nie było innej możliwości, niż zakup drukarki wykonującej przedmioty metodą osadzania topionego materiału (ang. FDM). Jest to najpopularniejsza technologia, której działanie opiera się na wyciskaniu roztopionego materiału - najczęściej ABS lub PLA - z ruchomej dyszy. Jeśli widzieliście drukarkę 3D, to macie dużą szanse, że pracowała ona w ten sposób. Zasada działania przedstawiona jest poniżej:

1 – dysza kontrolująca wypływ roztopionego tworzywa, 2 – osadzony i zastygnięty materiał (modelowana część), 3 – kontrolowany ruchomy stół

1 – dysza kontrolująca wypływ roztopionego tworzywa, 2 – osadzony i zastygnięty materiał (modelowana część), 3 – kontrolowany ruchomy stół. Źródło: Wikipedia

Przedmioty wykonane w ten sposób charakteryzują się widocznymi gołym okiem warstwami. Jak na początek jest to jakość zupełnie wystarczająca, z drugiej strony popularnych, domowych alternatyw dla tej technologii jeszcze nie znalazłem.

Budowa drukarki

Szukałem czegoś standardowego, więc w grę wchodziła jedynie drukarka działająca w układzie kartezjańskim. Nie szukałem również drukarki z zamkniętą komorą, ponieważ nie czułem w tej chwili takiej potrzeby. Po poszukiwaniach zdecydowałem się na popularny model Prusa i3. Do testów wybrałem konkretnie wersję dostarczaną przez polską firmę Jelwek.

Drukarka po złożeniu

Drukarka po złożeniu

Powyższy model wybrałem głównie ze względu na aluminiową ramę, dzięki której całość wygląda solidnie. Mam nadzieję, że dzięki temu całość będzie sztywna i nie sprawi później problemów. Podgrzewany stół oraz pole robocze 20x20x20cm pozwolą na swobodne drukowanie również większych modeli. Jednak o szczegółach za kilka(naście) dni, gdy złożę i opanuję sprzęt.

Co dalej?

Teraz zabieram się za lekturę wybranej książki i czekam na części do drukarki. Zachęcam do dyskusji o druku 3D w komentarzach!

Może ktoś z Was również postanowi zająć się domowym prototypowaniem? Kto z Was ma już drukarkę? Na zachętę filmik z przykładowego wydruku, jak może później uda mi się odtworzyć:

Następny artykuł z serii »

3d, ABS, części, drukarka, drukowanie, FDM, mechanika, PLA

Trwa ładowanie komentarzy...