KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Elektryczna deska w wersji DIY, która rozpędza się do 24 km/h

Elektryczna deska w wersji DIY, która rozpędza się do 24 km/h

Małe pojazdy elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Nie trzeba się jednak ograniczać do gotowych rozwiązań.

Oto deska elektryczna, której koszt budowy nie przekroczył 600 zł. Urządzenie może rozpędzić się do 24 km/h, maksymalny zasięg to 15 km.

Autor pomysłu o pseudonimie Nikus podzielił się swoim projektem elektrycznej deski zbudowanej z ogólnodostępnych elementów. Zaletą tego rozwiązania są duże możliwości ulepszania oraz modyfikacji urządzenia w przyszłości. Bez problemu można wymienić baterię lub zamontować szybsze silniki. Do budowy pojazdu potrzebne były: longboard, akumulatory LiPo, silnik bezszczotkowy, modelarski sterownik ESC oraz kilka elementów mechanicznych.

Elektronika użyta w projekcie

Elektronika użyta w projekcie

Konstruktor zaprojektował również niezbędne uchwyty do silników oraz obudowę dla akumulatora i sterownika. Uchwyty zostały wyfrezowane z aluminium na maszynie CNC, a obudowa powstała na drukarce 3D.

Po pierwszych testach autor uznał, że nie chce korzystać z gotowych akumulatorów LiPo. Wykonał więc własne źródło zasilania złożone z ogniw litowo-jonowych (18650). Do tego celu użył 18 takich ogniw połączonych w konfiguracji 6S3P (3 pakiety połączone równolegle po 6 ogniw połączonych szeregowo na każdy). Po zbudowaniu nowego pakietu niezbędne było przeprojektowanie obudowy.

Po zakończeniu wszelkich prac przyszedł czas na testy. Konstruktor był bardzo zadowolony z efektów oraz oferowanych możliwości, tym bardziej że budowa tej deski kosztowała niecałe 150$.

Proces budowy deski oraz pierwsze testy można zobaczyć na poniższym filmie:

Jeśli chcecie zbudować swoją deskę, to niezbędne informacje znajdziecie w przygotowanej instrukcji. Koniecznie sprawdźcie też deskę elektryczną, którą zbudował jeden z naszych czytelników. Elektryczne deski nie są dla Was? Może pokusicie się o budowę np. elektrycznej hulajnogi DIY?

Jak komunikacja między samochodami wpłynie na korki?
Jak komunikacja między samochodami wpłynie na korki?

Korki na drogach to utrapienie dla każdego. Od lat słyszymy, że wprowadzenie autonomicznych samochodów powinno rozwiązać ten problem. Jednak... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

18650, deska, esc, pojazd, projekty

Trwa ładowanie komentarzy...