KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Projekt Zephyr – otwarty system dla rynku IoT

Projekt Zephyr – otwarty system dla rynku IoT

Linux jest doskonałą, darmową alternatywą dla płatnego Windowsa. System dostępny jest między innymi na komputery, telefony i tablety. Niestety nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli od urządzenia wymagamy pracy w czasie rzeczywistym.

Stan ten najprawdopodobniej szybko się poprawi. Linux Foundation przedstawia projekt Zephyr!

Przedstawiciele Linux Foundation  ogłosili, że budują nowy system czasu rzeczywistego, Zephyr Project, dla urządzeń IoT. Lżejszy brat linuxa ma działać już na 200kB RAM-u i 1MB Flash, przez co będzie mógł być używany nawet na stosunkowo małych mikrokontrolerach. Jednym z głównych założeń Zephyra było wspieranie różnych architektur oraz dostępność na licencji open source.

Największą zaletą nowego systemu jest jego dostępność. Młode firmy wprowadzające swoje produkty na rynek nie będą musiały płacić licencji za system – wystarczy, że pobiorą darmowy Zephyr Project. Poskutkuje to niższą ceną końcowego urządzenia.

Oprócz tego, producenci zapewniają, że nowy system będzie bardzo bezpieczny, gdyż fundacja będzie systematycznie poprawiać jego bezpieczeństwo. Dzięki licencji open source, Zephyr będzie udoskonalany również przez developerów z całego świata.

Źródło: [1]

IoT, linux, zephyr

Trwa ładowanie komentarzy...