Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Genetycznie zmodyfikowana ważka-cyborg

Wiadomości 14.06.2017 Monika Mordzińska

Owady od dawna są inspiracją dla wielu twórców robotów. Zwinniejsze od dronów naśladujących ich budowę mogą być tylko… prawdziwe owady.

Dlatego DragonflEye, dzieło firmy Draper, to żywa ważka z cybernetycznym plecakiem, dzięki któremu można sterować jej lotem.

DragonflEye od innych owadów-cyborgów odróżnia bardzo ważna cecha. Nie ma tu miejsca kontrola nad mięśniami czy narządami zmysłów. Zamiast tego polecenia są przesyłane przy użyciu elektrod optycznych bezpośrednio do układu nerwowego, który został genetycznie zmodyfikowany tak, aby je akceptował.

Dzięki temu sterowanie ważką nie odbywa się kosztem naturalnych umiejętności owadów, które znacznie przewyższają możliwości latających urządzeń stworzonych przez człowieka.

Plecak zawiera miniaturowe układy elektroniczne, m.in. czujniki, a także panele słoneczne, dzięki którym do zasilania DragonflEye nie są potrzebne baterie.

Jedyny opublikowany do tej pory filmik skupia się na samym udanym locie ważki po podłączeniu do niej sprzętu. Na razie nie jest więc jasne, jak ten sposób sterowania sprawdza się w praktyce. Wiadomo jednak, że praca nad wynalazkiem bardzo szybko posuwa się do przodu, bo kilka miesięcy temu był on jeszcze w fazie projektów.

Źródło: [1]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

livius

7:54, 17.06.2017

#1

Jestem za robotyką ale..

Niewolnictwo ważek - do czego to doszło :(

jerzyz

19:59, 17.06.2017

#2

Jest to typowe znęcanie się na zwierzętami. Myślę, że kolejny krok to już człowiek.

Treker
Administrator

11:43, 20.06.2017

#3

To nie pierwsze badania, które mają przybliżyć nas do lepszego zrozumienia tego, jak działają organizmy żywe. Warto chociażby pamiętać projekty, w których zdalnie sterowano karaluchami... Wiadomo, że w tej formie może to budzić różne odczucia, ale na pewno za jakiś czas rozwiązania takie znajdą zastosowania w medycynie, a to chyba krok w dobrą stronę?

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.