KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Żuk najlepszy w autonomicznym zwalczaniu chwastów!

Żuk najlepszy w autonomicznym zwalczaniu chwastów!

W nowoczesnym rolnictwie znaleźć można coraz więcej nowych technologii. Kilka dni temu odbyły się zawody robotów rolniczych. Ich zadaniem było nawigowanie po polu, kontrolowanie roślin oraz dokonywanie oprysków.

Udział w zawodach wzięła m.in. grupa studentów z Politechniki Gdańskiej. Przygotowany przez nich robot, w jednej z kategorii, zajął 1. miejsce.

Od ponad 2 lat członkowie koła SKALP działającego na Politechnice Gdańskiej budowali robota, który miał wspomóc współczesnego rolnika w inspekcji pola. Konstrukcja robota nie była prosta, gdyż pojazd powinien być odporny na trudne warunki atmosferyczne. Na pokładzie Żuka można znaleźć między innymi skaner laserowy SICK.

Prototyp robota widoczny jest na poniższym zdjęciu:

Żuk bot na zawodach w zeszłym roku.

Żuk bot na zawodach w zeszłym roku.

Podczas budowy robota pojawiały się różne koncepcje. Ostatecznie konstrukcja została całkowicie przebudowana. Robot zyskał nową smukłą obudowę pozbawioną taśmy klejącej i był gotowy do podbijania pól na całym świecie!

Żuk bot na tegorocznych zawodach.

Żuk bot na tegorocznych zawodach.

Podczas zawodów Field Robot Event, które odbyły się w dniach 13-16.06.2017 na Uniwersytecie Harpera Adamsa w Wielkiej Brytanii rozegrano kilka konkurencji, w których wystartował Żuk:

  • nawigacja podstawowa,
  • nawigacja zaawansowana,
  • mapowanie pola - rozpoznawanie przeszkód oraz chwastów.
  • precyzyjny oprysk chwastów.
  • freestyle.

W konkurencji freestyle można było zaprezentować swoje dokonania w dowolnej kwestii związanej z rolnictwem. Drużyna z Polski przedstawiła swojego robota jako przyrząd do sprawdzania kondycji roślin i oceny prawdopodobieństwa zachorowania zrealizowane stosując głębokie sieci neuronowe.

W zmaganiach brały udział drużyny między innymi z Niemiec, Holandii oraz Meksyku. Robot "Żuk" zdobył 1. miejsce w konkurencji precyzyjnego oprysku! W klasyfikacji generalnej Polacy zajęli wysokie 5. miejsce!

Ekipa z koła SKALP.

Ekipa z koła SKALP.

Serdecznie gratulujemy kolegom z naszej rodzimej uczelni i życzymy dalszych sukcesów! Więcej informacji znaleźć można na Facebooku oraz stronie zawodów.

Autor wpisu: Piotr Adamczyk
Redakcja: Damian Szymański

robot, rolnictwo, zawody, żuk

Trwa ładowanie komentarzy...