KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Intel Eucli – miniaturowy sterownik robota z kamerą

Intel Eucli – miniaturowy sterownik robota z kamerą

Kilka dni temu pisaliśmy o wycofaniu z produkcji niektórych produktów Intela dedykowanych dla elektroników-hobbystów.

Warto jednak pamiętać o innych platformach, które mogą być wykorzystywane w tworzonych konstrukcja. Tym razem mowa o sterowniku dla robotów Intel Euclid.

Sterownik Euclid może wydawać się niepozorny, lecz mieści w swoim wnętrzu 4-rdzeniowy procesor Atom x7-Z8700 2,4 GHz oraz system Ubuntu (opcjonalnie ROS). Konstrukcja łączy w sobie wszystkie niezbędne moduły do budowy konstrukcji spełniającej współczesne trendy: systemy komunikacji bezprzewodowej, urządzenia wizyjne oraz czujniki.

Sterownik robota Intel Euclid.

Sterownik robota Intel Euclid.

Do czujników zapewniających kontakt ze światem można zaliczyć:

  • akcelerometr, żyroskop, magnetometr,
  • czujnik zbliżeniowy,
  • czujnik jasności,
  • czujniki atmosferyczne (temperatur, wilgotności, ciśnienia).

Dzięki wbudowanemu modułowi nawigacji GPS możliwe jest dokładne pozycjonowanie oraz pomiar wysokości. W module osadzono kamerę 2 Mpx, która wraz z wydajnym procesorem graficznym 8 generacji jest w stanie przetwarzać obraz w jakości 1080p, 30 FPS.

Budowa sterownika.

Budowa sterownika.

Euclid można używać jako niezależny sterownik lub jako moduł zajmujący się wybraną funkcją, np. przetwarzaniem obrazu z kamery. Możliwe jest połączenie z Arduino poprzez USB, Euclid będzie wtedy pośrednikiem podczas wgrywania programów do Arduino.

Do programowania przewidziano wieloplatformową aplikację przeglądarkową:

Interfejs webowej aplikacji.

Interfejs webowej aplikacji.

Niestety cena modułu (399$) sprawia, że jest on poza zasięgiem większości fanów robotyki. Na pewno znajdzie jednak zastosowanie przy bardziej rozbudowanych projektach. Jak oceniacie nową platformę? Czy Waszym zdaniem cena jest odpowiednia (biorąc pod uwagę możliwości)?

Źródła: [1], [2].

Intel, robot, sterownik

Trwa ładowanie komentarzy...