KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot-kurier porusza się po chodniku

Robot-kurier porusza się po chodniku

Latające drony nie wystąpią na razie w roli kurierów, m.in. ze względów bezpieczeństwa. Nie zmienia to jednak faktu, że doręczanie przesyłek przez roboty to bardzo dobry pomysł.

Firma Starship Technologies zaprojektowała autonomiczne urządzenie na kółkach, które jest równie skutecznie, a stwarza znacznie mniej problemów.

Robot, który na razie jest bezimienny, może przetransportować 10 kg, czyli mniej więcej dwie torby z zakupami, na odległość 5 km. Dla lokalnych sklepów lub restauracji jest to w pełni wystarczające. Koszty dostaw obniżyłyby się nawet 10 do 15 razy.

Urządzenie razem z ładunkiem waży mniej niż 20 kg i porusza się z prędkością chodu człowieka, więc prawdopodobieństwo spowodowania wypadku jest bardzo niskie.

Robot bez problemu radzi sobie z krawężnikami, a nawet potrafi wchodzić i schodzić po schodach. Zintegrowane systemy nawigacji i omijania przeszkód sprawiają, że urządzenie jest autonomiczne, ale czuwają nad nim także ludzie, którzy w każdej chwili mogą przyjść z pomocą.

Klient wybiera dokładny czas i miejsce dostawy, a także może śledzić trasę za pomocą aplikacji mobilnej. Ta sama aplikacja pozwala otworzyć robota przy użyciu kodu i wyjąć przesyłkę.

Doręczenie przesyłki.

Doręczenie przesyłki.

Wyzwania stojące przed twórcami tego robota są inne niż w przypadku latających dronów. Interakcje z ludźmi i innymi pojazdami, światła na przejściach dla pieszych, czy odpowiednia reakcja na dźwięk syren to tylko niektóre z nich. Dodatkowo GPS nie rozróżnia chodnika od jezdni, więc robot musi sam oceniać sytuację za pomocą wizji.

starshiprobotvision

Starship Technologies testuje prototypy, a prognozy są optymistyczne. Podobne urządzenia innych firm od lat z powodzeniem pracują m.in. w magazynach i hotelach, a większość technologii pozwalających na bezpieczne wyjście na ulicę już istnieje.

Źródło: [1]

przesyłki, robot, transport

Trwa ładowanie komentarzy...