KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Jak w drukarce 3D powstaje urządzenie elektroniczne?

Jak w drukarce 3D powstaje urządzenie elektroniczne?

Dopasowanie elektroniki do obudowy bywa trudnym zdaniem. Pomimo licznych udogodnień w postaci programów CAD, finalnie i tak trzeba się nagimnastykować, aby wszystko pasowało.

A gdyby dało się wydrukować w 3D obudowę wraz z zatopioną wewnątrz elektroniką?

Każdy kto budował własne urządzenie elektroniczne doskonale wie, że od momentu zaprojektowania, do uruchomienia układu potrzeba wiele pracy. Pomimo istnienia narzędzi CAD wspierających syntezę części elektronicznych z mechanicznymi wyzwaniem może okazać się wykonanie obudów do małych układów elektronicznych, które nie potrzebują skomplikowanych płytek drukowanych.

Łącząc ze sobą klasyczną drukarkę 3D, przewodzący filament oraz automat do układania elementów elektronicznych na PCB (pick and place) można uzyskać maszynę do produkcji w pełni funkcjonalnych urządzeń elektronicznych.

Projekt urządzenia z

Projekt urządzenia z "zatopionym" układem elektronicznym.

Fani druku 3D znają różne egzotyczne materiały do druku, w tym filamenty przewodzące. Za ich pomocą możliwe jest drukowanie połączeń elektronicznych. Dzięki nim mogą powstawać elastyczne układy o dowolnym kształcie. Opisywane urządzenie to kolejny krok w stronę drukarki 3D zdolnej do tworzenia kompletnych, funkcjonalnych obwodów elektronicznych.

Drukarka opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Hamburgu korzysta ze zmodyfikowanego oprogramowaniem Slic3r. W pierwszej kolejności należy jednak przygotować obwód elektroniczny w znanym i popularnym EAGLE, który później importowany jest do programu generującego gcode.

Program Slic3r wraz z modelem układu elektronicznego.

Program Slic3r wraz z modelem układu elektronicznego.

Drukarka wykonuje cały układ elektroniczny na bazie informacji zawartych w gcode. W pliku tym są instrukcje dotyczące druku obudowy, tworzenia połączeń przewodzących oraz układania podzespołów. Wszystkie te operacje są zautomatyzowane i nadzorowane za pomocą dwóch kamer.

Voxel8: Wydrukuj przestrzenny obwód drukowany!
Voxel8: Wydrukuj przestrzenny obwód drukowany!

Wydruki 3D zyskują na popularności w wielu dziedzinach. Pojawiają się nowe, dokładniejsze drukarki. Jednak już dawno żadnej produkt... Czytaj dalej »

Jakie jeszcze usprawnienia dodalibyście do takiej drukarki?

druk 3d, elektronika, filament, przewodzący

Trwa ładowanie komentarzy...