KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

IoT – Internet Rzeczy, prognozy popularności były zawyżone?

IoT – Internet Rzeczy, prognozy popularności były zawyżone?

W 2020 roku do Internetu Rzeczy (IoT) miało być podłączone 50 miliardów urządzeń. Ta ogromna liczba niewątpliwie działa na wyobraźnię.

Mamy już jednak drugą połowę 2016 roku i czas przyznać, że te prognozy superszybkiego rozwoju powoli okazują się przesadzone.

Informacja o 50 mld urządzeń pojawiła się już w 2010 roku za sprawą m.in. Hansa Vestberga, byłego prezesa firmy Ericsson. Co ciekawe, nie była ona najwyższa – zdaniem IBM bilion urządzeń miał korzystać z IoT w 2015 roku.

Aktualne prognozy wyglądają inaczej. Dave Evans ze Stringify przewiduje 30 mld urządzeń w 2020 roku, natomiast Ericsson uważa, że rok później możemy się spodziewać 28 mld.

Poprzednie i aktualne prognozy różnych firm dotyczące liczby urządzeń połączonych z Internetem Rzeczy w 2020 roku. Gartner i International Data Corp. nie wliczają smartfonów, tabletów i laptopów.

Poprzednie i aktualne prognozy różnych firm dotyczące liczby urządzeń połączonych z Internetem w 2020 roku. Gartner i International Data Corp. nie wliczają smartfonów i laptopów.

Na razie wiadomo przede wszystkim, że rynek IoT bardzo dynamicznie się rozwija. Dokładne tempo jest jednak trudne do oszacowania. Jedną z przyczyn rozpiętości między szacunkami jest sposób wykonywania obliczeń.

Niektóre firmy analizują ilość wyprodukowanego, sprzedanego i wyrzucanego sprzętu, podczas gdy inne uwzględniają więcej czynników (np. wydatki poszczególnych przedsiębiorstw na technologie informacyjne). Czasem przeprowadzane są też ankiety, które pozwalają stwierdzić, ile urządzeń w rzeczywistości uzyska dostęp do Internetu.

Liczba urządzeń obecnie korzystających z Internetu Rzeczy mieści się pomiędzy 6,4 mld (zdaniem firmy Gartner, nie wliczając smartfonów, tabletów i komputerów), a 17,6 mld (według IHS Markit, wliczając te urządzenia). Kolejne 10 lub 20 mld, to wyzwania związane m.in. z bezpieczeństwem i utylizacją sprzętu. Jednak tak długo, jak IoT będzie rozwiązywać istniejące problemy, jego rozwój na pewno nie stanie w miejscu.

Źródło: [1]

Internet Rzeczy, IoT

Trwa ładowanie komentarzy...