KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

PIBOT – robot, który pilotuje samoloty

PIBOT – robot, który pilotuje samoloty

Kto z Was leciał kiedyś samolotem? Zgaduję, że spore grono. A kto z Was leciał samolotem, którym nie sterował ani człowiek, ani autopilot tylko... robot?

Pewnie jeszcze nikt. Jednak humanoidy, takie jak PIBOT, powoli siadają za sterami.

PIBOT to niewielki robot humanoidalny, który coraz lepiej radzi sobie ze zdalnym pilotowaniem samolotów. Póki co pracuje głównie z symulatororem, jednak radzi sobie z nim naprawdę świetnie. Tak jak wspomniałam, robot jest niewielki, co wymagało stworzenia dla niego mini kokpitu. Dzięki temu jest w stanie używać wszystkich przycisków i kontrolek, którymi normalnie posługują się pełnowymiarowi piloci.

PIBOT w akcji

Niektóre informacje robotowi dostarcza bezpośrednio symulator (m.in. prędkość czy koordynaty GPS), jednak nie wszystkie. Na przykład do wykrycia pasa startowego PIBOT musi już użyć własnego wzroku i specjalnych algorytmów przetwarzających obraz. Zdaniem jego twórców spełnia sporo wymagań stawianych przez Federalną Administrację Lotnicwa (FAA).

autopilot2.jpg

Za sterami symulatora

PIBOT radzi sobie ze startem, ma jednak wciąż problemy z bezpiecznym lądowaniem, potrzebuje do tego ludzkiego wsparcia. Odbyły się już pierwsze testy, w których sterował małym modelem samolotu w prawdziwym życiu, a nie tylko w symulatorze. Miał wówczas problemy nie tylko z lądowaniem, ale także ze statecznym lotem.

autopilot

Mini kokpit

O ile robotom nie przeszkadza chybotanie się całego samolotu, o tyle ludzie raczej nie byliby szczęśliwi podczas takiego lotu. PIBOT wciąż wymaga pracy.

Jednak gdy będzie gotowy – wsiądziecie do samolotu sterowanego przez niego?

Źródło: IEEE

autopilot, pilot, robot, samolot

Trwa ładowanie komentarzy...