KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Czujnik Halla - co warto wiedzieć?

Czujnik Halla to sensor, którego podstawowym zadaniem jest pomiar natężenia pola magnetycznego. Układy tego typu wykorzystują tzw. zjawisko Halla (efekt Halla).

Do budowy czujnika Halla wykorzystuje się płytkę z materiału półprzewodnikowego, którą następnie umieszcza się w polu magnetycznym i przykłada do niej napięcie, wymuszając przepływ elektronów w odpowiednim kierunku (prostopadle do linii pola).

Przykładowe czujniki Halla w wersji do montażu THT

Przykładowe czujniki Halla w wersji do montażu THT

Mierząc napięcie na elektrodach umieszczonych prostopadle do linii pola oraz kierunku przepływu elektronów, można określić natężenie pola magnetycznego, w którym czujnik się znajduje.

Czujniki Halla można spotkać w projektach hobbystycznych w kilku zastosowaniach, najważniejszymi z nich są enkodery magnetyczne – czujniki mają zwykle formę układów scalonych, nad którymi (w małej odległości) obracają się magnesy. Na tej podstawie możliwy jest precyzyjny pomiar prędkości silnika. Czujniki Halla stosuje się również w silnikach bezszczotkowych prądu stałego (BLDC) - pozwalają one określić położenie wirnika i ułatwiają sterowanie elektronicznym komutatorem.

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 3.9 / 5. Głosów łącznie: 8

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!