Wiele osób poszukuje rozwiązania, które pozwoli łatwo rozbudować budowane urządzenie o układ wizyjny. Dodanie samej kamery nie jest obecnie dużym problemem - przykładem jest opisywany już wcześniej na Forbocie system ArduCAM.
Analiza obrazu stanowi zdecydowanie większe wyzwanie. Rozwiązaniem tego problemu ma być JeVois-A33 system wizyjny z Kickstartera!
Ten miniaturowy zestaw,wyposażony jest w 4 rdzeniowy procesor (1,3 GHz) oraz 256 MB pamięci RAM. Najważniejsza jest jednak kamera - zastosowano przetwornik 1.3MPx. Dzięki niej JeVois umożliwia analizę obrazu z prędkością dochodzącą do 120 klatek na sekundę.
Twórcy kamery udostępniają również oprogramowanie, która znacznie ułatwia korzystanie z tego modułu. Programy odpowiadają zarówno za samą obsługę kamery, jak i analizę obrazu. Kamera może wykrywać ruch, analizować otoczenie, wykrywać kody QR, specjalne znaczniki, odczytywać ręcznie pisane cyfry, a nawet śledzić ruchy gałki ocznej.
Przykład oprogramowania analizującego obraz.
Kamera może być podłączona do komputera (przez USB) lub przez UART do platform takich jak Arduino, czy RaspberryPi. JeVois-A33 może pracować w trzech trybach:
Demo/development mode – kamera przesyła obraz przez USB. Na obrazie nałożone są informacje dotyczące analizy obrazu.
Text-only mode – w tym trybie kamera nie wysyła obrazu przez USB. Jedyna komunikacja może przebiegać tekstowo przez port szeregowy.
Pre-processing mode – na wyjściu kamery otrzymujemy wstępnie przetworzony obraz, który może przesyłany do bardziej wydajnych systemów w celu dalszej analizy.
Aby zostać właścicielem opisywanej kamery wystarczy zasilić trwającą kampanie kwotą 45$. W chwili pisania tego artykuły ponad 460 osób wsparło projekt kwotą 33 tys. dolarów. Kampania zakończy się sukcesem jeśli w ciągu kolejnych 20 dni zebrane zostanie dodatkowe 20 tys. dolarów. Znaleźlibyście zastosowanie dla takiej kamery w swoich projektach?
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...