KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

JeVois-A33 – miniaturowy system wizyjny z Kickstartera

JeVois-A33 – miniaturowy system wizyjny z Kickstartera

Wiele osób poszukuje rozwiązania, które pozwoli łatwo rozbudować budowane urządzenie o układ wizyjny. Dodanie samej kamery nie jest obecnie dużym problemem - przykładem jest opisywany już wcześniej na Forbocie system ArduCAM.

Analiza obrazu stanowi zdecydowanie większe wyzwanie. Rozwiązaniem tego problemu ma być JeVois-A33 system wizyjny z Kickstartera!

Ten miniaturowy zestaw, wyposażony jest w 4 rdzeniowy procesor (1,3 GHz) oraz 256 MB pamięci RAM. Najważniejsza jest jednak kamera - zastosowano przetwornik 1.3MPx. Dzięki niej JeVois umożliwia analizę obrazu z prędkością dochodzącą do 120 klatek na sekundę.

Twórcy kamery udostępniają również oprogramowanie, która znacznie ułatwia korzystanie z tego modułu. Programy odpowiadają zarówno za samą obsługę kamery, jak i analizę obrazu. Kamera może wykrywać ruch, analizować otoczenie, wykrywać kody QR, specjalne znaczniki, odczytywać ręcznie pisane cyfry, a nawet śledzić ruchy gałki ocznej. 

Przykład oprogramowania analizującego obraz.

Przykład oprogramowania analizującego obraz.

Kamera może być podłączona do komputera (przez USB) lub przez UART do platform takich jak Arduino, czy RaspberryPi. JeVois-A33 może pracować w trzech trybach:

  • Demo/development mode – kamera przesyła obraz przez USB. Na obrazie nałożone są informacje  dotyczące analizy obrazu.
  • Text-only mode – w tym trybie kamera nie wysyła obrazu przez USB. Jedyna komunikacja może przebiegać tekstowo przez port szeregowy.
  • Pre-processing mode – na wyjściu kamery otrzymujemy wstępnie przetworzony obraz, który może przesyłany do bardziej wydajnych systemów w celu dalszej analizy.

Aby zostać właścicielem opisywanej kamery wystarczy zasilić trwającą kampanie kwotą 45$. W chwili pisania tego artykuły ponad 460 osób wsparło projekt kwotą 33 tys. dolarów.  Kampania zakończy się sukcesem jeśli w ciągu kolejnych 20 dni zebrane zostanie dodatkowe 20 tys. dolarów. Znaleźlibyście zastosowanie dla takiej kamery w swoich projektach?

Więcej informacji znaleźć można na Kickstarterze oraz w dokumentacji oprogramowania.

analiza, kamera, kickstarter

Trwa ładowanie komentarzy...