Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

JeVois-A33 – miniaturowy system wizyjny z Kickstartera

Wiadomości 03.01.2017 Damian (Treker)

Wiele osób poszukuje rozwiązania, które pozwoli łatwo rozbudować budowane urządzenie o układ wizyjny. Dodanie samej kamery nie jest obecnie dużym problemem – przykładem jest opisywany już wcześniej na Forbocie system ArduCAM.

Analiza obrazu stanowi zdecydowanie większe wyzwanie. Rozwiązaniem tego problemu ma być JeVois-A33 system wizyjny z Kickstartera!

Ten miniaturowy zestaw, wyposażony jest w 4 rdzeniowy procesor (1,3 GHz) oraz 256 MB pamięci RAM. Najważniejsza jest jednak kamera – zastosowano przetwornik 1.3MPx. Dzięki niej JeVois umożliwia analizę obrazu z prędkością dochodzącą do 120 klatek na sekundę.

Twórcy kamery udostępniają również oprogramowanie, która znacznie ułatwia korzystanie z tego modułu. Programy odpowiadają zarówno za samą obsługę kamery, jak i analizę obrazu. Kamera może wykrywać ruch, analizować otoczenie, wykrywać kody QR, specjalne znaczniki, odczytywać ręcznie pisane cyfry, a nawet śledzić ruchy gałki ocznej. 

Przykład oprogramowania analizującego obraz.

Kamera może być podłączona do komputera (przez USB) lub przez UART do platform takich jak Arduino, czy RaspberryPi. JeVois-A33 może pracować w trzech trybach:

  • Demo/development mode – kamera przesyła obraz przez USB. Na obrazie nałożone są informacje  dotyczące analizy obrazu.
  • Text-only mode – w tym trybie kamera nie wysyła obrazu przez USB. Jedyna komunikacja może przebiegać tekstowo przez port szeregowy.
  • Pre-processing mode – na wyjściu kamery otrzymujemy wstępnie przetworzony obraz, który może przesyłany do bardziej wydajnych systemów w celu dalszej analizy.

Aby zostać właścicielem opisywanej kamery wystarczy zasilić trwającą kampanie kwotą 45$. W chwili pisania tego artykuły ponad 460 osób wsparło projekt kwotą 33 tys. dolarów.  Kampania zakończy się sukcesem jeśli w ciągu kolejnych 20 dni zebrane zostanie dodatkowe 20 tys. dolarów. Znaleźlibyście zastosowanie dla takiej kamery w swoich projektach?

Więcej informacji znaleźć można na Kickstarterze oraz w dokumentacji oprogramowania.

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

deshipu

17:14, 03.01.2017

#1

A w międzyczasie OpenMV ma już kolejną wersję z silniejszym mikroprocesorem, do tego do biblioteki ostatnio dodano dekodowanie kodów QR. Na pewno lepiej się nadaje do projektów zasilanych z baterii, bo nie jest taką grzałką.

klonyyy

7:25, 04.01.2017

#2

deshipu, jak dobrze widzę na kampanii i ten moduł ma możliwość rozpoznawania QR'ów ;)

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.