KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Konsola do gier tekstowych DIY z drukarką termiczną

Konsola do gier tekstowych DIY z drukarką termiczną

Gry tekstowe kojarzone są z okresem, w którym komputery dopiero stawały się popularne. Dzięki opisywanemu projektowi mogą one teraz wrócić w nowoczesnej i atrakcyjnej formie.

Quest Smith to podręczna konsola, której sercem jest Raspberry Pi. Urządzenie nie posiada ekranu, który został zastąpiony drukarką termiczną.

Przygodowa gra tekstowa składa się z wielu etapów. Podczas każdego z nich, gracz zaznajamia się z fragmentem historii i odpowiada na pojawiające się na końcu pytanie. Udzielona odpowiedź wpływa na dalszy przebieg rozgrywki. Majsterkowicz Bekir Dağ, zainspirowany wizytą w Berlińskim Muzeum Gier Komputerowych postanowił zbudować nieco bardziej współczesną wersję takiej gry.

Przykładowy ekran z gry tekstowej

Przykładowy ekran z gry tekstowej

Przygodowe gry tekstowe były popularne w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych, kiedy powszechnie spotykanymi komputerami były ZX Spectrum oraz Commodore. Pierwsza przygodowa gra tekstowa – Adventure - powstała jednak około 1975 roku. To właśnie tą grą zainspirował się twórca Quest Smith.

Tym co odróżnia opisywane urządzenie od typowych konsol do gier jest brak ekranu. Treść kolejnych etapów jest drukowana za pomocą drukarki termicznej. Dzięki temu przebieg całej gry można na końcu zachować w formie długiego "paragonu".

Konsola Quest Smith

Konsola Quest Smith

Całość działa pod kontrolą Raspberry Pi Zero. Do wydruków wykorzystywana jest przenośna drukarka termiczna. Źródło energii stanowi ogniwo 18650 wraz z przetwornicą DC/DC podnoszącą napięcie do 5V. Ogniwo 18650 ładowane jest z panelu fotowoltaicznego przy pomocy układu TP4056. Obudowa została wykonana na drukarce 3D, dzięki czemu urządzenie zyskało estetyczny wygląd.

Oprogramowanie wciąż jest rozwijane. Szczególnych problemów nastręcza tutaj liczba potrzebnych odcinków historii. Na każdym z etapów gracz może wybrać jedną z dwóch dostępnych opcji, aby gra miała 9 etapów potrzeba więc aż 1023 epizodów!

Bekir zachęca do dopisywania własnych fragmentów historii. Można to uczynić postępując zgodnie z instrukcjami zawartymi na stronie projektu. Znajduje się tam również szczegółowa instrukcja budowy własnego egzemplarza prezentowanego urządzenia.

Kurs Raspberry Pi, projekty - konsola do gier retro
Kurs Raspberry Pi, projekty - konsola do gier retro

Pora na prosty, ale bardzo ciekawy projekt, który zamieni Raspberry Pi w konsolę do gier. Ten temat powinien zainteresować wszystkich…... Czytaj dalej »

Źródło: [1], [2]

Autor: Rafał Szczepaniak
Redakcja: Damian Szymański

gry, hackster, konsola, raspberrypi

Trwa ładowanie komentarzy...