KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Drony widzą przez ściany dzięki Wi-Fi!

Drony widzą przez ściany dzięki Wi-Fi!

Technologia Wi-Fi jest wszechobecna w życiu codziennym, a już niedługo to samo będzie można powiedzieć o latających dronach.

Konstruktorzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego postanowili połączyć te dwa wynalazki. Dzięki temu są w stanie obrazować w 3D nieznany obszar znajdujący się za ścianą.

Para autonomicznych dronów lata w skoordynowany sposób na zewnątrz budynku. Jeden z nich, wyposażony w router, wysyła sygnał Wi-Fi. Drugi, posiadający kartę Wi-Fi i moduł Raspberry Pi, odczytuje zmiany w jego sile. Na tej podstawie powstaje obraz wnętrza budynku w 3D. Obydwa urządzenia korzystają też z tableta Google Tango w celu lokalizacji.

Zarówno lot wzdłuż ścian, jak i pozostałe etapy pomiarów i modelowania, są wykonywane jak najdokładniej przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej efektywności działania.

Przed rozpoczęciem eksperymentu drony nie posiadały żadnej wiedzy o obszarze, który miały odkryć, ani o jego wymiarach. Obiekty nie musiały się poruszać, aby zostać zobrazowane.

Wnętrze budynku: widok z góry, obraz oparty na rzeczywistościi obraz otrzymany dzięki pomiarom Wi-Fi.

Wnętrze budynku: widok z góry, obraz oparty na rzeczywistości
i obraz otrzymany dzięki pomiarom Wi-Fi.

To nie pierwsza próba widzenia przez ściany przeprowadzona przez tę grupę naukowców. Już w 2010 udało im się osiągnąć dobre wyniki, ale tylko w 2D. Aktualne eksperymenty w 3D, zwłaszcza w świecie rzeczywistym, stanowią trudniejsze wyzwanie, bo liczba niewiadomych jest znacznie większa.

Części składowe każdego z dwóch dronów.

Części składowe każdego z dwóch dronów.

Tworzenie wysokiej rozdzielczości obrazu 3D przedstawiającego nieznane miejsce leżące za ścianą znajdzie wiele zastosowań, m.in. w archeologii, w monitoringu strukturalnym i podczas akcji ratunkowych.

Źródło: [1][2]

drony, google, raspberrypi, WiFi

Trwa ładowanie komentarzy...