KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Podczerwień (IR) - co warto wiedzieć?

Podczerwień, IR (ang. infrared) to promieniowanie świetlne w zakresie długości fali od około 780 nm, do 1 mm. Jest to światło niewidzialne dla ludzkiego oka, możliwa jest jednak jego obserwacja przy wykorzystaniu np. aparatów cyfrowych.

Cechą charakterystyczną podczerwieni jest fakt, że jest bezpośrednio związana z ilością energii cieplnej wydzielanej przez obiekty. Im więcej energii wydobywa się z danego przedmiotu, tym „jaśniej” on świeci w świetle IR. Zależność tą wykorzystuje się bardzo często w ramach noktowizji (widzenia w ciemnościach), umożliwia także bezdotykowe badanie temperatury oraz wizualne lokalizowanie usterek (nieszczelności, nadmiernie grzejących się elementów) i obszarów zagrożonych pożarem.

Podczerwien, IR

W projektach hobbystycznych IR wykorzystuje się w wielu zastosowaniach – głównie w czujnikach optycznych, gdyż praca w tym paśmie ogranicza wpływ światła otoczenia na wyniki pomiarów. Jednym z najpowszechniejszych przykładów takich czujników są transoptory odbiciowe (CNY70, TCRT5000 itd.) oraz dalmierze optyczne.

Działanie pilota IR widoczne za pomocą aparatu cyfrowego

Działanie pilota IR widoczne za pomocą aparatu cyfrowego

Podczerwień jest również wykorzystywana w zdalnym sterowaniu. Tor transmisji zbudowany jest z nadajnika fal świetlnych (diody IR nadawczej) oraz odbiornika fal świetlnych (diody IR odbiorczej). Niekiedy w roli odbiornika wykorzystuje się zintegrowane układy ze wzmacniaczem i demodulatorem, jak chociażby popularne TSOP-y. Przykład nadawania i odbierania sygnału w podczerwieni został dokładnie opisany w osobnym artykule:

Nadawanie i odbieranie podczerwieni
Nadawanie i odbieranie podczerwieni

Popularne diody świecące traktujemy najczęściej jako efektowne elementy wizualne. Warto jednak pamiętać, że za pomocą światła można... Czytaj dalej »

Warto wiedzieć, że w dość prosty sposób można sprawdzić, czy dioda IR świeci - wystarczy wykorzystać cyfrowy aparat fotograficzny, np. wbudowany w telefon komórkowy i spojrzeć przez niego na tą diodę - włączona dioda IR będzie miała kolor jasnofioletowy.

Przykład wykorzystania podczerwieni z Arduino:

Kurs budowy robotów – #8 –  zdalne sterowanie IR (RC5)
Kurs budowy robotów – #8 – zdalne sterowanie IR (RC5)

Zdalne sterowanie za pomocą latarki testowane podczas #6 części kursu budowy robotów było bardzo proste, ale miało jednak wiele... Czytaj dalej »

Przykład wykorzystania podczerwieni z STM32:

Kurs STM32L4 – #16 – zdalne sterowanie IR, NEC (liczniki)
Kurs STM32L4 – #16 – zdalne sterowanie IR, NEC (liczniki)

Jeszcze długo w wielu zastosowaniach nic nie zastąpi pilota IR, który po prostu zawsze działa. Dlatego tym razem wykorzystamy... Czytaj dalej »

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4 / 5. Głosów łącznie: 2

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!