Kursy • Poradniki • Inspirujące DIY • Forum
Podczerwień (IR) - co warto wiedzieć?
Podczerwień, IR (ang. infrared) to promieniowanie świetlne w zakresie długości fali od około 780 nm, do 1 mm. Jest to światło niewidzialne dla ludzkiego oka, możliwa jest jednak jego obserwacja przy wykorzystaniu np. aparatów cyfrowych.
Cechą charakterystyczną podczerwieni jest fakt, że jest bezpośrednio związana z ilością energii cieplnej wydzielanej przez obiekty. Im więcej energii wydobywa się z danego przedmiotu, tym „jaśniej” on świeci w świetle IR. Zależność tą wykorzystuje się bardzo często w ramach noktowizji (widzenia w ciemnościach), umożliwia także bezdotykowe badanie temperatury oraz wizualne lokalizowanie usterek (nieszczelności, nadmiernie grzejących się elementów) i obszarów zagrożonych pożarem.
W projektach hobbystycznych IR wykorzystuje się w wielu zastosowaniach – głównie w czujnikach optycznych, gdyż praca w tym paśmie ogranicza wpływ światła otoczenia na wyniki pomiarów. Jednym z najpowszechniejszych przykładów takich czujników są transoptory odbiciowe (CNY70, TCRT5000 itd.) oraz dalmierze optyczne.
Podczerwień jest również wykorzystywana w zdalnym sterowaniu. Tor transmisji zbudowany jest z nadajnika fal świetlnych (diody IR nadawczej) oraz odbiornika fal świetlnych (diody IR odbiorczej). Niekiedy w roli odbiornika wykorzystuje się zintegrowane układy ze wzmacniaczem i demodulatorem, jak chociażby popularne TSOP-y. Przykład nadawania i odbierania sygnału w podczerwieni został dokładnie opisany w osobnym artykule:
Nadawanie i odbieranie podczerwieni
Popularne diody świecące traktujemy najczęściej jako efektowne elementy wizualne. Warto jednak pamiętać, że za pomocą światła można... Czytaj dalej »
Warto wiedzieć, że w dość prosty sposób można sprawdzić, czy dioda IR świeci - wystarczy wykorzystać cyfrowy aparat fotograficzny, np. wbudowany w telefon komórkowy i spojrzeć przez niego na tą diodę - włączona dioda IR będzie miała kolor jasnofioletowy.
Przykład wykorzystania podczerwieni z Arduino:
Kurs budowy robotów – #8 – zdalne sterowanie IR (RC5)
Zdalne sterowanie za pomocą latarki testowane podczas #6 części kursu budowy robotów było bardzo proste, ale miało jednak wiele... Czytaj dalej »
Przykład wykorzystania podczerwieni z STM32:
Kurs STM32L4 – #16 – zdalne sterowanie IR, NEC (liczniki)
Jeszcze długo w wielu zastosowaniach nic nie zastąpi pilota IR, który po prostu zawsze działa. Dlatego tym razem wykorzystamy... Czytaj dalej »
Chcesz wiedzieć więcej? Zadaj pytanie na naszym forum o elektronice - chętnie doradzimy!