KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Medycyna – nanoboty łączą się w działo Gaussa

Medycyna – nanoboty łączą się w działo Gaussa

Nanoboty medyczne, to temat poruszany od lat. Czy wiecie jak dokładnie mogą one działać?

Naukowcy z University of Houston i Boston Children's Hospital wymyślili sposób na łączenie robotów w działo Gaussa, mające odpowiednią moc do przebijania ludzkiej tkanki.

Działo Gaussa to rodzaj akceleratora magnetycznego. Korzysta ono z zasady zachowania pędu, przekazując siłę poprzez magnesy, zamieniając magnetyczną energię potencjalną w energię kinetyczną. Co ciekawe, działo takie można zbudować samemu. Jego działanie przedstawia poniższy klip:

Wersja wykorzystująca roboty, stworzona przez Aarona Beckera, Oujadi Felfoula i Pierre'a E. Duponta działa na podobnej zasadzie. Mikroboty są sterowane przez aparat do obrazowania magnetycznego (MRI).

Na początku ustawiają się na miejscu w ustalonej kolejności. Gdy nadchodzi odpowiedni moment, ostatni robot (odpowiedzialny za aktywację całego działa) łączy się z resztą i pocisk zostaje wystrzelony. Po strzale aparat do MRI wyprowadza grupę robotów. Na chwilę obecną konstrukcje nie są jeszcze zbudowane w skali mili. Jednak system działa już tak, jak powinien:

Wystrzeliwany pocisk to metalowa igła, która może być wykorzystana np.: do przebicia zakrzepu. Inne zastosowanie dla takich nanorobotów, to precyzyjne dostarczanie leków. Następnym krokiem, w pracach nad tym projektem, będzie zmniejszenie systemu do skali mikro lub nawet nano. 

Czy widzicie jeszcze inne zastosowanie dla takiego działa Gaussa?

Źródło: [1]

działo, gauss, medycyna, MRI, nanobot, nanoboty

Trwa ładowanie komentarzy...