KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

NASA i roboty górnicze

NASA i roboty górnicze

W chwili obecnej powietrze, woda i paliwo wykorzystywane w kosmosie transportowane są w rakietach.

Brak innego sposobu na pozyskanie tych surowców sprawi, że koszt przyszłych wypraw np.: na Marsa będzie astronomiczny. Lepszym rozwiązaniem byłoby wydobycie potrzebnych surowców na miejscu.

Na powodzenie tego pomysłu nadzieję ma NASA. Już teraz amerykańska agencja kosmiczna prowadzi coroczny konkurs, w którym roboty starają się zebrać jak najwięcej symulowanego marsjańskiego gruntu. Stworzenie kosmicznych robo-górników nie jest więc problemem. Najpierw jednak należy znaleźć coś wartego wydobycia.

Obecnie naukowcy mogą mniej więcej określić położenie zasobów używając obrazowania wielospektralnego. Jednak ostateczne znalezienie miejsca najlepszego do rozpoczęcia wydobycia wymaga eksploracji i dokładniejszej analizy.

nasa_gornik

Swarmies

Aby znaleźć najlepszy sposób eksploracji, NASA inspiruje się owadami. Roboty, tzw. „Swarmies” są zaprogramowane by poszukiwać surowców w taki sam sposób, jak robią to mrówki. Każda jednostka wyposażona jest w podstawowy sprzęt i postępuje zgodnie z prostymi algorytmami. Kiedy znajduje coś ciekawego, wzywa inne jednostki do pomocy. Obecna wersja systemu obsługuje cztery roboty. Jednak został on zaprojektowany tak, aby możliwa była łatwa skalowalność.

nasa_gornik2

RASSOR

Co dalej? NASA chce dodać do roju roboty, które są w stanie zrobić nieco więcej niż tylko wołać o pomoc. Przykładem takiego robota jest m.in. RASSOR, przedstawiony na poniższym filmiku:

Źródło: http://spectrum.ieee.org/

nasa, roboty, łaziki

Trwa ładowanie komentarzy...