KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Noblistka Ada Yonath gościem Gdynia E(x)plory Week

Noblistka Ada Yonath gościem Gdynia E(x)plory Week

Prof. Ada Yonath, noblistka w dziedzinie chemii, będzie gościem specjalnym tegorocznej edycji Gdynia E(x)plory Week.

W programie wydarzenia Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory, wykłady i pokazy naukowe najlepszych uczelni oraz dyskusje o szkolnictwie w czasach pandemii.

Gdynia E(x)plory Week to największe święto nauki i innowacji w Polsce. Składa się z 3 części: Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory, Festiwalu Nauki i Technologii oraz XI Kongresu „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”. Gościem specjalnym tegorocznej edycji wydarzenia będzie Prof. Ada Yonath, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. W 2009 roku otrzymała tę prestiżową nagrodę w ramach uznania jej pracy związanej z badaniami nad strukturą i funkcją rybosomu.

E(x)plory są miejscem, gdzie wielu młodych ludzi rozpoczyna swoją drogę naukową. Zależy nam na tym, aby młodzi naukowcy mierzyli wysoko, a spotkanie z autorytetem naukowym, takim jak prof. Ada Yonath z pewnością wskaże im właściwą drogę. Jest nam niezmiernie miło, że prof. Ada Yonath wygłosi wykład podczas Gdynia E(x)plory Week, a dodatkowo odpowie na pytania młodych naukowców” - mówi Joanna Gogolińska, Dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.

Młodzi naukowcy z pomysłami

Konkurs Naukowy E(x)plory został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotykać inspirujących rówieśników i poznawać kulisy pracy badacza. Udział w Konkursie daje możliwość zaprezentowania pomysłów z różnych dziedzin nauki, jak również otrzymania wsparcia ze strony ekspertów oraz zaplanowania najbliższych etapów kariery zawodowej.

Konkurs składa się z 3 etapów: zgłoszenia projektu poprzez formularz online, udziału w regionalnych eliminacjach w pięciu miastach Polski, odbywających się w ramach Festiwali Naukowych E(x)plory oraz finału. Podczas Gdynia E(x)plory Week młodzi naukowcy będą walczyć o stypendia naukowe na rozwój projektów ufundowane przez Mecenasa Programu E(x)plory Grupę LOTOS, wyjazdy na konkursy międzynarodowe oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu E(x)plory.

Dzięki Programowi E(x)plory młodzi naukowcy mogą spotkać się z przedstawicielami świata biznesu. Festiwal daje im szansę na rozwój projektów badawczych, które w przyszłości będą wpływać na losy naszego kraju. Dla LOTOSU innowacje są motorem do działań, wpisanym w strategię naszej firmy. Po raz kolejny działamy wspólnie z E(x)plory i wspieramy młode talenty, dla których nauka jest pasją” – mówi Adam Kasprzyk, dyrektor ds. komunikacji Grupy LOTOS.

W tegorocznym krajowym finale Konkursu Naukowego E(x)plory weźmie udział 35 projektów. Zostały one wyłonione spośród 163 projektów biorących udział w regionalnych eliminacjach w pięciu miastach w całej Polsce. Prezentacje video projektów dostępne są na stronie: https://www.explory.pl/2020/

Eksperymenty i pokazy naukowe bez wychodzenia z domu

Podczas Festiwalu Naukowego E(x)plory odbywającego się w ramach Gdynia E(x)plory Week 2020 młodzież szkolna będzie mogła wziąć udział w licznych warsztatach, wykładach i pokazach naukowych najlepszych uczelni w kraju oraz znanych popularyzatorów nauki.

W programie m.in. wykład „Power4change – o podróżach technologii i radzeniu sobie w nowej rzeczywistości”, który wygłosi Marek Kamiński, mówca motywacyjny, podróżnik i filozof. Jako pierwszy na świecie zdobył oba bieguny, za co został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa. Ponadto wirtualnie będzie można spotkać twórców kanałów popularnonaukowych z Youtube’a, Crazy Naukę i Astrofazę.

Szkoła w czasach epidemii

W ciągu ostatnich kilku miesięcy w polskich szkołach i domach dużo się zmieniło. Obserwujemy zmniejszenie liczby lekcji, elastyczne podejście do podstawy programowej oraz znaczny wzrost poziomu uczniowskiej odpowiedzialności. Rozwój technologiczny i edukacja cyfrowa to teraz obowiązkowe elementy szkolnej codzienności. Co dziś zmieniło się w szkole? Jak patrzymy na zdalne nauczanie? XI Kongres E(x)plory otworzy debata “Szkoła po pandemii. Nieodwracalne zmiany. Czy powrót szkoły w dawnym kształcie jest możliwy?”. Z Bartoszem Bartoszewiczem, Oktawią Gorzeńską, Dorotą Fiett i Jędrzejem Witkowskim rozmawiać będzie dziennikarka Justyna Suchecka.

Gościem specjalnym Kongresu będzie Przemek Staroń, Nauczyciel Roku 2018, Nominowany do Global Teacher Prize 2020, który zajmie się tematem relacji w czasach pandemii podczas swojego wystąpienia „Najważniejsze niewidoczne dla oczu”.

Dr hab. Lech Mankiewicz, fizyk i astrofizyk, opowie o tym, dlaczego Internet dobrze sprawdza się jako narzędzie do nauki. W wykładzie „Pracownia przyrodnicza w dobie Internetu (na przykładzie fizyki)” przedstawi proces rozbudowy niskobudżetowej pracowni fizycznej, do której wiedzy i inspiracji szukał wyłącznie w sieci.

Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa LOTOS S.A. Partnerami strategicznymi są Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Miasto Gdynia oraz Zakłady Farmaceutyczne Polpharma. Udział w Gdynia E(x)plory Week 2020 jest bezpłatny. Wydarzenie rozpoczyna się 25 listopada i potrwa do 27 listopada. Obowiązują zapisy. Rejestracja dostępna jest na stronie: https://www.explory.pl/2020/

dzieci, explory, gdynia, mlodziez, nauka

Trwa ładowanie komentarzy...