KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Nowy Raspberry Pi OS i Raspberry Pi Connect 2.5 już dostępne – więcej funkcji, mniej problemów

Nowy Raspberry Pi OS i Raspberry Pi Connect 2.5 już dostępne – więcej funkcji, mniej problemów

Raspberry Pi ogłosiło dwie ciekawe aktualizacje, które poprawiają zarówno wydajność systemu, jak i doświadczenia użytkowników.

Dostępna jest nowa aktualizacja Raspberry Pi OS, a do tego projekt Raspberry Pi Connect wyszedł właśnie z fazy beta.

Czas na kolejną aktualizację Raspberry Pi OS – oficjalnego systemu operacyjnego np. Raspberry Pi 5. Najnowsza wersja oparta jest na Debian w wersji bookworm, kolejne wersje systemu będą bazowały na Debian trixie – premiera szacowana na lato tego roku.

Nowy ekran blokady w Raspberry Pi OS

Nowa wersja Raspberry Pi OS wprowadza szereg usprawnień i nowych funkcji. Wśród nich znajduje się m.in. zmodyfikowana wersja aplikacji do blokowania ekranu swaylock. Osoby, które korzystały z tej aplikacji, znają jej minimalistyczny interfejs – po zablokowaniu ekranu pojawia się jedynie biały ekran. Raspberry uznało, że to może być mylące, więc dodali własny interfejs, który wyraźniej pokazuje stan blokady i ułatwia jej odblokowanie. Ta kosmetyczna zmiana to ukłon w stronę osób początkujących.

Nowy ekran blokady na Raspberry Pi

Nowy ekran blokady na Raspberry Pi

Rozdzielenie opcji automatycznego logowania

W systemie Linux, naciskając Ctrl-Alt oraz klawisze funkcyjne (F1-F7), uzyskuje się dostęp do konsoli (TTY). W Raspberry Pi Desktop, jeśli włączysz automatyczne logowanie, konsola TTY na Ctrl-Alt-F1 jest także automatycznie zalogowana, co może stanowić lukę bezpieczeństwa przy włączonym blokowaniu ekranu. Aby temu zapobiec, RPi rozdzieliło opcję automatycznego logowania dla konsoli i pulpitu. Od teraz domyślnie oba logowania są włączone, ale można  wyłączyć automatyczne logowanie konsoli w opcjach Raspberry Pi Configuration lub w raspi-config.

Rozdzielenie opcji automatycznego logowania

Rozdzielenie opcji automatycznego logowania

Zarządzanie drukarkami, ekranami i inne zmiany

W najnowszej wersji Raspberry Pi OS wprowadzono kilka usprawnień, które sprawiają, że zarządzanie urządzeniami peryferyjnymi staje się prostsze i bardziej intuicyjne. Nowa aplikacja Printers zastępuje starszą wersję system-config-printer, oferując przejrzysty i łatwiejszy w obsłudze interfejs do zarządzania drukarkami. Druga zmiana dotyczy ekranów dotykowych. Teraz użytkownicy mogą wybierać między trybem emulacji myszy a natywnym trybem dotykowym.

Zmiana sposobu obsługi wyświetlaczy dotykowych

Zmiana sposobu obsługi wyświetlaczy dotykowych

Inne ciekawe zmiany w systemie Raspberry Pi OS to:

  • Wayland: ta wersja korzysta z menedżera okien labwc Wayland w wersji 0.8.1, który jest stabilny, choć nieco starszy. RPi wkrótce planuje zaktualizować go do nowszej wersji.
  • Squeekboard: wirtualna klawiatura została zaktualizowana, aby użytkownicy z wieloma monitorami mogli wybrać ekran, na którym będzie wyświetlana.
  • uBlock Origin: z powodu zmian w przeglądarce Chromium nie jest już możliwe domyślne instalowanie pełnej wersji uBlock Origin, dlatego od teraz w systemie będzie preinstalowana wersja uBlock Origin Lite.
  • Optymalizacja wydajności: zoptymalizowano czas uruchamiania aplikacji wf-panel-pi oraz zastąpiono narzędzie zenity nowszym i bardziej wydajnym rozwiązaniem – zenoty, co przyspieszyło uruchamianie systemu.

Stabilna wersja Raspberry Pi Connect

Dla przypomnienia, Raspberry Pi Connect zapewnia łatwy, zdalny dostęp z dowolnego miejsca na świecie do urządzeń Raspberry Pi prosto po wyjęciu go z pudełka. Odpowiedź użytkowników na wersję beta była niezwykle pozytywna, a liczba zarejestrowanych urządzeń szybko przekroczyła 100 000. Dlatego fundacja postanowiła wypuścić wersję 2.5, która oficjalnie opuszcza etap beta.

Aplikacja Raspberry Pi Connect w praktyce

Aplikacja Raspberry Pi Connect w praktyce

W najnowszej wersji wprowadzono kilka istotnych usprawnień. Po pierwsze, zmieniono sposób nawiązywania połączeń – urządzenia teraz utrzymują jedno, długotrwałe połączenie HTTP i budzą się tylko wtedy, gdy użytkownik kliknie przycisk Connect, co pozwala zmniejszyć zużycie danych i poprawia wydajność. Zoptymalizowano też heartbeat, zmniejszając liczbę zapytań oraz kompresując je, co sprawia, że połączenia są szybsze i bardziej efektywne.

Informacja o urządzeniu w Raspberry Pi Connect

Informacja o urządzeniu w Raspberry Pi Connect

Raspberry Pi nie zwalnia tempa – nowe aktualizacje to nie tylko poprawki, ale realne ułatwienia dla użytkowników. Lepsza wydajność, większe bezpieczeństwo i prostsza obsługa – to konkretne zmiany, które robią różnicę. Daj znać w komentarzu, która nowość najbardziej Ci się podoba!

Źródła: Raspberry Pi Connect, Raspberry Pi OS

Kulisy prac nad Bambu Lab H2D. Ponad 1000 prototypów, duży nacisk na...
Kulisy prac nad Bambu Lab H2D. Ponad 1000 prototypów, duży nacisk na...

Prawdziwa gratka dla wszystkich fanów druku 3D. W wywiadzie, przeprowadzonym przez Stefana z kanału CNC Kitchen, CEO Bambu Lab, dr…... Czytaj dalej »

debian, Raspberry PI, rpi

Trwa ładowanie komentarzy...