KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Windows 10 dla RaspberryPi za darmo – już dostępny

Windows 10 dla RaspberryPi za darmo – już dostępny

O planach Microsoftu dotyczących komputerów jednopłytkowych oraz ich systemów pisałem już w lutym. Jeśli nadal jesteście zainteresowani tym tematem to mam dla Was dobrą wiadomość!

Od kilku dni, zupełnie za darmo, możecie pobrać system Windows 10 w wersji dla IoT.

Głównym celem Microsoftu jest popularyzacja ich systemu operacyjnego wśród osób zajmujących się IoT (internetem rzeczy). Stąd system dedykowany jest dla procesorów z architekturą ARM, nie uruchomimy go na tradycyjnym komputerze.

W system Windows 10 IoT poprawiono kilka rzeczy względem wersji 8.1. Do najważniejszych należy zaliczyć zwiększenie wydajność GPIO (o około 8 razy) oraz poprawiono wsparcie dla Node.js oraz Pythona.

RaspberryPi

RaspberryPi

W tej chwili udostępnione są dystrybucje dla Raspberry Pi 2 oraz MinnowBoard MAX. Oficjalnie, do instalacji systemu Windows 10 IoT konieczny jest komputer klasy PC z tradycyjną wersją Windows 10. Jednak w sieci można znaleźć już instrukcje, jak obejść ten wymóg.

Po instalacji systemu, na podłączonym monitorze zobaczymy jedynie kilka informacji dotyczących sieci oraz peryferiów. Prawdziwą kontrolę nad systemem możemy przejąć z innego komputera za pomocą interfejsu przeglądarkowego, który prezentuje się jak poniżej:

Menadżer Windows 10 IoT, zrzut z hackaday.com

Menadżer Windows 10 IoT, zrzut z hackaday.com

Dla kogo?

Nie należy jednak popadać w euforię. Nie jest to tradycyjny system operacyjny, który nada się do codziennej pracy. Brak tu chociażby interfejsu graficznego. Windows 10 IoT jest dla osób, które chcą kontrolować liczne peryferia za pomocą programów napisanych w Visual Basicu, JavaScript, C# lub Pythononie.

Niedawno ekipa Microsoftu pochwaliła się swoim przykładowym projektem - robotem do gry, który widoczny jest na poniższym filmie.

Microsoft chciałby, aby systemem zajęli się wszelcy majsterkowicze (makerzy). Nie miałem okazji przetestować systemu samodzielnie, jednak mam pewne wątpliwości... Czy przeciętny hobbysta będzie potrzebował tak skomplikowanego systemu, aby zrealizować swoje projekty?

Na pewno nie jest to system dla osób, które chcą realizować projekty o zaawansowaniu typu "miganie diodami". Windows 10 IoT sprawdzi się w projektach, w który chcemy stworzyć program w Visual Studio, a następnie wgrać go przez sieć do licznych urządzeń z rdzeniem IoT. To już chyba wykracza poza zastosowanie hobbystyczne. Wszystkich zainteresowanych odsyłam na stronę, z której można pobrać system Windows 10 IoT.

Korzystaliście już z tego nowego systemu? Jakie zastosowania dla niego widzicie?

Źródło zrzutu: [1]

IoT, Microsoft, raspberry, rpi, windows

Trwa ładowanie komentarzy...