KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Arduino pomaga odkrywać podwodne życie

Arduino pomaga odkrywać podwodne życie

Chcielibyście eksplorować podwodne światy, ale nie stać Was na sprzęt do nurkowania lub nie macie czasu na odpowiednie kursy?

Okazuje się, że wystarczy odpowiednia kamera, Arduino i trochę zacięcia do majsterkowania!

Opisywane urządzenie zostało przygotowane przez stażystę firmy Blue Robotics, znanej z różnych rozwiązań robotyki morskiej. Zasada działania kamery jest bardzo prosta: specjalna kapsuła z kamerą 360º jest spuszczana na dno akwenu z przymocowanym odważnikiem. Po określonym czasie, odważnik zostaje odłączony od korpusu, a specjalna boja wyciąga kapsułę na powierzchnię.

Podgląd obrazu nagranego przez urządzenie widoczny jest poniżej. Jest to film 360º, więc jeśli Wasza przeglądarka obsługuje ten tryb filmów to możecie myszką obracać obraz:

Pomysł nie jest nowy, ale komercyjnie dostępne kamery tego typu kosztują krocie i są raczej poza zasięgiem amatorów. Autor wykorzystał popularną kamerę Samsung Gear 360. Obudowa została w większości wyfrezowana z aluminium, dzięki czemu jest odporna na wysokie ciśnienie i urazy podczas opadania na dno. Obraz doświetlany jest przez zestaw 4 diod dużej mocy, ze specjalnymi osłonami ograniczającymi zjawisko powstawania flar w obiektywie.

Podgląd z kamery 360.

Podgląd z kamery 360.

Najciekawiej zrealizowany jest jednak mechanizm zwalniania odważnika. Początkowo planowano wykorzystać rozpuszczalne w wodzie tworzywo PVA, które kiedyś testowaliśmy. Twórcom tego projektu nie udało się jednak uzyskać powtarzalnych wyników, dlatego do pracy zaprzęgnięto Arduino.

Mechanizm zwalniający balast.

Mechanizm zwalniający balast.

Zadaniem układu jest zbieranie danych z czujników ciśnienia i temperatury, a po zaprogramowanym czasie przepalenie drutu wykonanego z chromonikieliny, czyli znanego z części oporowych stopu niklu, chromu i (czasami) żelaza. Przepalony drut zwalnia sprężynę i uwalnia pętlę z przymocowanym odważnikiem - siła wyporu bojki robi resztę.

Szczegóły budowy urządzenia przedstawione są na materiale przygotowanym przez konstruktora:

Urządzenie wydaje się być proste do samodzielnej budowy, ale mniej doświadczeni majsterkowicze będą mogli już wkrótce zakupić je od Blue Robotics w wersji komercyjnej. Jak podoba Wam się sposób realizacji tego urządzenia?

Źródło: [1]

arduino, kamera, obraz, ocean

Trwa ładowanie komentarzy...