KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Organizacje, do których warto przystąpić – High Flyers

Organizacje, do których warto przystąpić – High Flyers

Pora na kolejny artykuł opisujący najciekawsze organizacje oraz stowarzyszenia związane z robotyką, mechaniką i elektroniką.

Tym razem możecie zapoznać się z projektami realizowanymi przez Międzywydziałowe Koło Naukowe High Flyers z Politechniki Śląskiej.

« Poprzedni artykuł z serii

W listopadzie 2010 roku, z inicjatywy studentów, pracowników Politechniki Śląskiej oraz firmy Flytronic powstało Międzywydziałowe Koło Naukowe Bezzałogowych Obiektów Latających "High Flyers".

Z grupy kilku entuzjastów koło w zaledwie kilka lat przeobraziło się w prężnie działającą, sprawną i odnoszącą sukcesy organizację zrzeszającą ponad 60 osób o rozmaitych zdolnościach i zainteresowaniach.

Naszym celem jest poszerzanie specjalistycznej wiedzy z zakresu projektowania, budowy i eksploatacji autonomicznie sterowanych obiektów latających typu UAV (ang. Unmanned Aerial Vehicle). Skupia studentów pasjonujących się elektroniką, mechaniką, informatyką, modelarstwem lotniczym, modelowaniem i projektowaniem CAD/CAM, analizą wytrzymałościową i CFD, analizą obrazów cyfrowych, a także zarządzeniem projektami oraz marketingiem.

hf_team

Jednym z elementów działalności koła jest współpraca z firmami różnych branż poczynając od biur projektowych, dystrybutorów sprzętu i oprogramowania, po producentów i dostawców usług.

High Flyers jest grupą, której jednym z generalnych celów jest udział w zawodach lotniczych. Po 4 latach działalności możemy się pochwalić sporymi osiągnięciami. W 2011 roku w Stuttgarcie podczas zawodów Air Cargo uplasowaliśmy się na 12 miejscu, w 2012 roku natomiast zdobyliśmy trzecie miejsce w konkursie w ramach „IX Międzyuczelnianych Inżynierskich Warsztatów Lotniczych”.

W roku 2013 członkowie koła naukowego HF wzięli udział w Air Cargo Challenge w Portugalii zdobywając 6 miejsce oraz w International Micro Air Vehicle Flight Competitions, gdzie wykonany przez nas od podstaw quadrocopter HF-4X wylądował dwukrotnie na drugim miejscu podium. W kolejnej edycji tych zawodów, która miała miejsce w 2014 roku, nasze maszyny zajęły czwarte miejsce podczas wypełniania misji zwiadowczej na poligonie wojskowym w Holandii.

W naszym hangarze można znaleźć między innymi:

HF-2 Heron - samolot udźwigowy przeznaczony na zawody Air Cargo Challenge 2013 w Portugalii. Przy masie poniżej 5 kg model jest zdolny do transportu nawet 15-kilogramowych ładunków, a pomimo prawie 5-metrowej rozpiętości skrzydeł mieści się w skrzyni o wymiarach 160mm x 80mm x 80mm (nie, skrzynia w środku nie jest większa).

heron

HF-2 Heron

HF-4X - pierwszy skonstruowany przez nas praktycznie od podstaw  pojazd latający pionowego startu i lądowania. Czterowirnikowiec przeznaczony do udziału w International Micro Air Vehicle Conference and Flight Competition 2013 zapewnił nam 2 miejsce w obu kategoriach, w których brał udział - indoor autonomy oraz indoor operation.

Rozpoznawalny z dużej odległości po charakterystycznym odgłosie przywodzącym na myśl dentystę – amatora w sklepie z markowymi elektronarzędziami, wyposażony w 2 kamery, 4 silniki oraz ilość czujników i mikroprocesorów zawstydzającą większość sztucznych satelitów Ziemi, posiada zdolność automatycznego utrzymywania wysokości, interpretacji kodów QR, trafiania ładunkiem do celu i lądowania precyzyjnego.

4x

HF-4X

HF-6Y - Jedna z 3 maszyn, które wywalczyły nam 4 miejsce w Holandii. Heksakopter, skromnie próbujący pretendować w oczach nieuważnego obserwatora do miana trikoptera, był pierwszym wielkim praktycznym wyzwaniem dla naszej drukarki 3d, której rolą było stworzenie ramy tegoż drona. Dzięki specyficznej konstrukcji łączy niewielkie rozmiary z dużą stabilnością i siłą ciągu, co pozwala mu latać przy wietrze skutecznie uziemiającym większość innych wiropłatów.

F-6Y

F-6Y

HF-0 Nameless - Tajny prototyp będący urzeczywistnieniem najskrytszych fantazji naszych mechaników. Nawet w samym kole nie wiele o nim wiadomo. Niektórzy mówią, że zostawia w zbożu charakterystyczne kręgi, a w grudniu widziano w okolicach koła podbiegunowego jak ciągną go renifery.

HF-0 Nameless

HF-0 Nameless

MobilCAM - bo nie można wiecznie bujać w obłokach. MobilCAM to autonomiczna mobilna platforma jezdna wyposażone w liczne czujniki oraz niezależnie sterowaną kamerę transmitującą obraz do komputera w czasie rzeczywistym.

MobilCAM

MobilCAM

Konstruowanie systemów UAV wymaga pracy wielu zdolnych ludzi, dlatego też gorąco zachęcamy do przyłączenia się do zespołu High Flyers. Poszukujemy ludzi pełnych zaangażowania i kreatywności.

Oferujemy bogate zaplecze technologiczno-rozwojowe, udostępniamy możliwość zapoznania się z procesem projektowania automatyki, mechaniki, elektroniki i oprogramowania pojazdów latających i nie tylko. My nie boimy się nowych wyzwań.

« Poprzedni artykuł z serii

Informacja przesłana przez:

Międzywydziałowe Koło Naukowe High Flyers

Politechnika Śląska
Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki
44-100 Gliwice, Akademicka 16/935
Adres email: high.flyers@polsl.pl
Strona: https://www.uav.polsl.pl
Strona na Facebooku: https://www.facebook.com/high.flyers.polsl

drony, kołaNaukowe, koło, organizacja, quadrocoptery, roboty, samoloty, UAV, uczelania

Trwa ładowanie komentarzy...