Od jakiegoś czasu informujemy o coraz nowszych komputerach SBC, które stale pojawiają się na rynku. Jedną z głównych cech wspólnych jest architektura ARM ich procesorów. Od niedawna można jednak znaleźć nowe rozwiązanie - procesory z architekturą RISC-V, która jest dostępna jako open source i zaczyna interesować coraz więcej ludzi jako realna alternatywa dla lidera tego rynku.
Płytka C-SKY Linux Development Board z widocznymi złączami i programowalnymi przyciskami
Jedną z bardziej popularnych płytek RISC-V jest Sipeed M1, którą opisywaliśmy jakiś czas temu. C-Sky Linux Development Board korzysta co prawda z własnej architektury nazwanej C-SKY ISA, ale jej autorzy należą do fundacji RISC-V i współpracują ze społecznością tego projektu.
Komputer posiada sprzętowe wsparcie dla wyświetlania wideo
Komputery C-SKY Linux Development Board zawierają jedyny model układu CK610 (SoC), który został wyposażony w moduł MMU, umożliwiający działanie "pełnoprawnego" systemu operacyjnego. Płytka jest wspierana przez Kernel w wersji 4.16, a producent udostępnia obraz QEMU, dzięki któremu można przetestować oprogramowanie jeszcze przed zakupem płytki.
Jeśli już zdecydujemy się na zakup, to do dyspozycji otrzymamy:
SoC Nationalchip GX6605C C-SKY ISA V1 CK610M z procesorem 32-bit taktowanym 574 MHz,
64 MB pamięci DDR2 RAM,
wbudowany demodulator DVB-S2/S,
wbudowaną pamięć flash 4 MB SPI,
złącze HDMI ze wsparciem dla wyświetlania obrazu w rozdzielczości do 1080p,
wsparcie dla H.264 (rozdzielczość do 1080p),
2 porty USB 2.0 host,
5-pinowe złącze z 3 GPIO i zasilaniem,
złącza do debugowania (JTAG i UART),
5 przycisków użytkownika, 4 diody LED,
zasilanie przez złącze Micro USB.
Peryferia C-SKY Linux Development Board
C-SKY Linux Development Board można dostać w cenie już od ok. 22 zł ($5,60) na portalu Taobao i od 74 zł ($19,50) na portalu AliExpress. Producent udostępnia pełną dokumentację i oprogramowanie, niestety - trzeba się nastawić na materiały i informacje w języku... chińskim. Jednak na pewno z czasem pojawią się również odpowiednie dokumenty w języku angielskim.
Duża popularność inteligentnych głośników typu Amazon Echo/Alexa sprawiła, że na rynku można znaleźć coraz ciekawsze, gotowe rozwiązania.... Czytaj dalej »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...