KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Premiera: Raspberry Pi 4 CM dostępne w aż 32 wersjach!

Premiera: Raspberry Pi 4 CM dostępne w aż 32 wersjach!

Kolejna premiera dla fanów malinki - tym razem do sprzedaży trafiły aż 32 wersje Raspberry Pi 4 CM (Compute Module).

Najnowszy CM w końcu doczekał się opcjonalnej, wbudowanej łączności bezprzewodowej, dodano też kilka innych usprawnień.

W dużym skrócie można powiedzieć, że Raspberry Pi z serii CM (Compute Module) to rozwiązania dla zaawansowanych odbiorców, którzy np. chcieliby wykorzystać RPi w urządzeniach produkowanych na większą skalę. Zamiast montować zwykłe Raspberry Pi 4 mogą oni kupić miniaturowy moduł, który pozbawiony jest standardowych złącz, ale zawiera na sobie całą elektronikę. Dzięki temu zbudowane urządzenie może być mniejsze i tańsze.

Raspberry Pi 4 CM - co się zmieniło?

Nowy produkt zyskał nie tylko możliwość wyposażenia go w WiFi 2,4 GHz i 5 GHz IEEE 802.11b/g/n/ac wraz z Bluetooth 5.0. Dzięki nowemu rodzajowi złącza, transmisja danych jest o wiele szybsza. Mamy do dyspozycji także 2 interfejsy HDMI (4K) oraz gigabitowy Ethernet z obsługą standardu IEEE 1588, który pozwala m.in. na synchronizację urządzeń pracujących w sieci.

Kluczową cechą płytki jest bardziej kompaktowy od poprzedników format - dla porównania, zdjęcia starej wersji można znaleźć w artykule: Raspberry Pi CM3+ (4 wersje pamięci eMMC). Dzięki temu wszystkie urządzenia bazujące na tym module będą mogły mieć mniejsze rozmiary. W zależności od potrzeb mamy do wyboru 1, 2, 4 lub 8 GB RAM oraz 8, 16 lub 32 GB pamięci Flash.

Płytkę zaprojektowano wokół 4-rdzeniowego procesora (ARM Cortex-A72, 1,5 GHz), który jest znany z Raspberry Pi 4. Na CM4 do dyspozycji jest 28 pinów GPIO, w tym maksymalnie 6×UART, 6×I2C i 5×SPI. Fundacja Raspberry Pi oferuje również płytę bazową, która pełni rolę karty rozszerzeń dla wejść/wyjść. Dzięki czemu zyskujemy gotową platformę programistyczną i punkt wyjścia dla własnych projektów.

Raspberry Pi CM4IO - płytka rozszerzeń dla Raspberry Pi CM

Raspberry Pi CM4IO - płytka rozszerzeń dla Raspberry Pi CM

Udogodnieniem w stosunku do poprzedników jest też możliwość zasilania modułu napięciem stałym aż do 26 V (pod warunkiem nieużywania PCIe). Jest to ukłon w stronę zastosowań przemysłowych (np. PLC), w których popularne jest nominalne napięcie 12 i 24 V. Dzięki temu nie trzeba już stosować dodatkowych przetwornic, aby zasilić moduł z tego samego źródła, co inne urządzenia w okolicy.

Kolejnym praktycznym dodatkiem jest antena zewnętrzna, która może okazać się nieodzowna w niektórych zastosowaniach. Producent przeprowadził dla całego zestawu (moduł + antena) niezbędny proces certyfikacji wymaganej do legalnego używania urządzenia w wybranych sytuacjach - dzięki temu certyfikacja gotowych urządzeń na bazie RPi CM powinna być znacznie łatwiejsza.

Pomimo znacznie większych możliwości od poprzednika, cena płytki jest zbliżona do poprzedniego modelu (od 25 dolarów). Za najbardziej rozbudowaną wersję z 8 GB RAM i 32 GB flash trzeba jednak zapłacić aż 90 dolarów. Płytki dostępne są w przedsprzedaży u dystrybutorów - np. w Botlandzie. Która funkcjonalność nowej płytki jest Waszym zdaniem największym usprawnieniem?

Raspberry Pi z kamerą 300 fps do odstraszania wiewiórek?
Raspberry Pi z kamerą 300 fps do odstraszania wiewiórek?

Co zrobić, kiedy w naszym karmniku zamiast ptaków zadomowiły się wiewiórki? Rozwiązaniem może być kamera Vizy AI. Urządzenie wykorzystuje... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

cm, premiera, raspberrypi, sbc

Trwa ładowanie komentarzy...