KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Skoobot – mały robot do nauki programowania

Skoobot – mały robot do nauki programowania

Wśród wszystkich entuzjastów robotyki znaleźć można grupę osób, która uwielbia naprawdę małe, wręcz miniaturowe konstrukcje.

Samodzielna budowa takiego robota jest jednak trudna. Na szczęście z pomocą przychodzi twórca Skoobota, miniaturowego robota edukacyjnego.

Zapewne niektórzy z Was kojarzą z zawodów robotycznych kategorię nanosumo (jeśli nie to sprawdźcie konstrukcje tego typu opisane na forum). Konkurencja ta nie jest bardzo popularna, głównie z uwagi na miniaturowe wymiary robotów, których podstawa nie może przekraczać 25x25 mm. Jeśli patrząc na takie maleństwa zastanawialiście się jak konstruktorzy zmieścili tam wszystkie komponenty to na pewno zaciekawi Was opisywany projekt.

Przykładowy projekt robota QUATRO opisany na naszym forum.

Przykładowy projekt robota QUATRO opisany na naszym forum.

Na pokładzie Skoobota oprócz dalmierza, mikrokontrolera i sterownika silników, znajduje się jeszcze energooszczędny bluetooth (BLE), czujnik światła, buzzer oraz mikrofon. Twórca projektu twierdzi, że dobrał podzespoły z myślą o funkcji rozpoznawania mowy oraz innych dźwięków.

Elektronika i napęd Skoobota.

Elektronika i napęd Skoobota.

Jednym z ciekawszych założeń autora było umożliwienie testowania algorytmów roju (ang. swarm robotics). Małe wymiary, niska cena i osprzęt umożliwiający komunikację akustyczną otwierają wiele dróg do ciekawych doświadczeń. Interesująca jest także opcja użycia robota do gier społecznych, które mają pomóc dzieciom rozwijać umiejętności interpersonalne.

Skoobot posiada interfejs J-Link i UART (Arduino Mode) w formie oddzielnej płytki, którą na czas programowania i ładowania podłącza się do dedykowanego złącza. Cały „ekosystem” współpracuje z Android Studio IDE, Raspberry Pi i SEGGER Studio IDE.

Robot i płytka z ładowarką, programatorem oraz konwerterem UART/USB.

Robot i płytka z ładowarką, programatorem oraz konwerterem UART/USB.

Podobno małe jest piękne. O gustach się nie dyskutuje, ale w tym przypadku z pewnością małe jest dość ciekawe i funkcjonalne. Do zakończenia kampanii na CrowdSupply pozostały jeszcze 2 tygodnie, a zebrano już ponad 300% wymaganej kwoty. Aktualnie cena jednego zestawu to 99$, więcej informacji o projekcie znaleźć można na stronie zbiórki. Jeśli jesteście jednak zainteresowani większymi robotami to sprawdźcie koniecznie nasz kurs budowy robotów z Arduino:

Kurs budowy robotów – #1 – wstęp, spis treści
Kurs budowy robotów – #1 – wstęp, spis treści

Podczas tego kursu wracamy do korzeni Forbota, czyli do budowy robotów. Skupimy się na kilku typach konstrukcji, od których zaczyna... Czytaj dalej »

arduino, crowdsupply, edukacja, robot

Trwa ładowanie komentarzy...