KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot poznaje własne ciało i uczy się chodzić

Robot poznaje własne ciało i uczy się chodzić

Humanoidy zazwyczaj poruszają się powolnie i zbyt ostrożnie lub wręcz przeciwnie – szybko i niedokładnie.

Robot, który powstał na uczelni EPFL, uczy się chodzić bardziej naturalnie. Umożliwiają to elastyczne przeguby oraz algorytm pozwalający maszynie poznać własne ciało.

COMAN (Compliant Humanoid) wie, że jego dynamika i struktura oparte są na symetrii. Ta wiedza nie tylko poprawia chód, ale także zwiększa inne umiejętności, m.in. przenoszenie obiektów, pokonywanie schodów i utrzymywanie równowagi po popchnięciu przez człowieka.

W tym samym celu jego siłowniki są zintegrowane ze sprężynami. Zwiększają one odporność na wstrząsy, a dodatkowo pozwalają zaoszczędzić energię.

Aktualnie celem COMAN-a jest doskonalenie chodu, więc w najbliższym czasie nie ma co liczyć na jego interaktywność. Na razie nie posiada on głowy ani żadnego innego sposobu, aby w sposób autonomiczny poznawać świat. W planach jest już jednak współpraca z ludźmi (a w przyszłości być może też z innymi robotami) podczas przenoszenia przedmiotów, np. mebli.

Innym potencjalnym zastosowania dla tego urządzenia jest udział w akcjach ratunkowych odbywających się w miejscach przystosowanych dla ludzi. Podobna technologia przyda się również podczas tworzenia protez i egzoszkieletów wspomaganych.

Źródło: [1]

chód, humanoid, robot

Trwa ładowanie komentarzy...