KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Stuntronics: niesamowity robot kaskader i akrobata

Stuntronics: niesamowity robot kaskader i akrobata

Disney znany jest z niesamowitych technologii, które powstają w jego laboratoriach. Całkiem niedawno pisaliśmy o robocie akrobacie, który kształtem przypominał cegłę...

Przez kilka miesięcy projekt ten rozwinięto wręcz niesamowicie. Stuntronics to robot kaskader, który potrafi wykonać podniebne akrobacje.

Jednym z zadań działu R&D w firmie Disney jest stała praca nad konstrukcjami, które mogą umilić czas odwiedzającym parki rozrywki Disneyland. Od ponad 50 lat inżynierowie pracują nad zaawansowanymi kostiumami, animatroniką oraz robotami.

Robot Disneya, który jeździ po ścianach
Robot Disneya, który jeździ po ścianach

Latające drony zawsze miały przewagę nad robotami lądowymi, które musiały zatrzymywać się, gdy napotkały na drodze wysoką przeszkodę. Być... Czytaj dalej »

Stuntronics to robot akrobata, który wyposażony jest w akcelerometr, żyroskopy oraz laserowe czujniki odległości. Dzięki temu może on dokładnie określać swoje położenie w przestrzeni. Robot "wyrzucany" jest w górę za pomocą specjalnej liny, wszystkie podniebne akrobacje powstają dzięki odpowiednim ruchom robota.

Historia od pierwszego prototypu, aż po aktualną wersję przedstawiona została w krótkim materiale wideo. Ostatnia scena zdecydowanie robi największe wrażenie:

Nie trudno sobie wyobrazić, że postać ta może teraz zostać ubrana w kostium np. Iron Mana lub innego znanego superbohatera. Celem projektu jest wypełnienie luki między aktualnymi robotami, a postaciami z filmów, które najczęściej pokazywane są w bardzo dynamicznych sytuacjach.

Historia projektu

Bardzo ciekawa jest również historia powstania tego projektu. Pracę nad nim rozpoczęły się od robota BRICK (Binary Robotic Inertially Controlled bricK) - robota akrobaty w kształcie cegły. Jeszcze wtedy zespół inżynierów z Disneya nie miał żadnych konkretnych planów dla tak wypracowanej technologii. Później powstała konstrukcja Stickman:

To właśnie rozwój tej konstrukcji doprowadził bezpośrednio do powstania aktualnej wersji robota. Prace nad autonomicznym kaskaderem cały czas trwają, jednak patrząc na tempo inżynierów Disneya to zapewne już niedługo będziemy mogli zobaczyć takich superbohaterów w parkach rozrywki na całym świecie. W którą postać powinien się wcielić Stuntronics podczas swoich pierwszych występów?

Źródło: [1]

akrobata, Disney, robot

Trwa ładowanie komentarzy...