KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Zbuduj kierownicę bolidu F1 z Arduino!

Zbuduj kierownicę bolidu F1 z Arduino!

Lubicie ścigać się wirtualnymi bolidami F1? Od teraz Wasza przyjemność z jazdy może być znacznie większa! Wystarczy, że zbudujecie swoją wersję opisywanej kierownicy wyścigowej.

Dodatkowe przyciski oraz kolorowy wyświetlacz pomogą Wam osiągnąć jeszcze lepsze wyniki na każdym torze!

Na rynku dostępne jest wiele kontrolerów, które mają ułatwić ściganie się wirtualnymi bolidami. Nie wszyscy jednak potrafią znaleźć swoją idealną kierownicę. W takiej sytuacji znalazł się konstruktor Ivan López, który postanowił zbudować odpowiedni sprzęt samodzielnie!

Kierownica DIY.

Kierownica DIY.

Kierownica o kształcie znanym z bolidów F1 została wyposażona w wyświetlacz o przekątnej 3,2", na którym prezentowane są najważniejsze informacje takie jak: obroty silnika, prędkość bolidu, wybrany bieg, liczba przejechanych okrążeń, najlepsze czasy itd.

Najważniejsze informacje wyświetlane na kierownicy.

Najważniejsze informacje wyświetlane na kierownicy.

Sercem urządzenia jest Arduino Pro Micro, które pozwala symulować działanie klawiatury oraz kontrolera do gier. Dzięki temu możliwe było zmapowanie przycisków umieszczonych na kierownicy w taki sposób, aby odpowiadały za konkretne funkcje w grze.

Wnętrze kierownicy.

Wnętrze kierownicy.

Konstrukcja została zaprojektowana w Fusion 360. Dopracowanie projektu zabrało autorowi miesiąc pracy (po 3 godziny dziennie). Wiele elementów zostało wykonanych z dość niestandardowych materiałów (jak na projekt hobbystyczny). Główną część kierownicy wycięto laserowo ze stali nierdzewnej, a całość wykończono włóknem węglowym. Pozostałe elementy zostały wydrukowane w 3D, co zajęło około 55 godzin. 

Tak przygotowany kontroler został połączony ze zmodyfikowanym sprzętem firmy Thrustmaster, która jest producentem m.in. kierownic do gier wyścigowych. Ostateczna wersja opisywanego projektu jest widoczna na poniższym filmie:

Projekty poszczególny części kierownicy zostały udostępnione na Thingiverse, więc możecie teraz zbudować własną wersję tego kontrolera! Jak widać emulacja klawiatury przez Arduino pozwala na realizację bardzo ciekawych projektów. Innym przykładem projektu wykorzystującego takie możliwości była wykonana przez nas klawiatura skrótów:

Klawiatura skrótów z Arduino, która ułatwia codzienną pracę
Klawiatura skrótów z Arduino, która ułatwia codzienną pracę

Czy pamiętacie niedawny artykuł o własnej klawiaturze rozwiązującej problem nieporęcznych skrótów klawiszowych w programie Eagle? Dzięki niej... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, gra, klawiatura, wyścigi

Trwa ładowanie komentarzy...