KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Raspberry Pi Pico W już jest – trzy nowości z logo malinki!

Raspberry Pi Pico W już jest – trzy nowości z logo malinki!

Raspberry Pi Pico W to kolejna płytka z logiem malinki. Tym razem inżynierowie z fundacji dodali do popularnego Raspberry Pi Pico moduł, dzięki któremu płytka zyskała WiFi oraz Bluetooth.

Oprócz tego zapowiedziano dwie inne odmiany Pico z wlutowanymi złączami.

Raspberry Pi Pico - czym jest?

Produkty z logiem malinki są kojarzone z miniaturowymi komputerami wielkości karty kredytowej, do których można podłączyć m.in. monitor, klawiaturę i myszkę. Warto więc podkreślić, że nowa płytka Raspberry Pi Pico (z 2021 roku) była czymś zupełnie innym.

Pico to płytka z mikrokontrolerem - bliżej więc jej np. do Arduino UNO niż do miniaturowego PC. Sercem modułu jest układ RP2040, który zaprojektowali inżynierowie z fundacji Raspberry Pi. Więcej na temat tej płytki przeczytać można w tekście na temat premiery Raspberry Pi Pico:

Raspberry Pi Pico z układem RP2040
Raspberry Pi Pico z układem RP2040

Raspberry Pi Pico właśnie dołączyło do rodziny malinowych płytek. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie RP2040, czyli mikrokontroler... Czytaj dalej »

Raspberry Pi Pico W - co nowego?

Tym razem premierę ma rozbudowana wersja płytki, która kryje się pod nazwą Raspberry Pi Pico W. Nadal całość oparta jest na mikrokontrolerze RP2040, płytka została jednak rozbudowana o moduł komunikacji bezprzewodowej CYW43439. Dzięki temu, projekty oparte na nowym Pico będą mogły korzystać z WiFi (IEEE 802.11 b/g/n) oraz Bluetooth w wersji 5.2.

Raspberry Pi Pico W - nowa płytka z WiFi oraz Bluetooth

Raspberry Pi Pico W - nowa płytka z WiFi oraz Bluetooth

Nie widać żadnych innych, kluczowych zmian. Nadal mamy tutaj do dyspozycji 2-rdzeniowy układ o maksymalnej częstotliwości taktowania wynoszącej 133 MHz, 256 kB pamięci RAM i 30 pinów GPIO. Na pokładzie płytki znajduje się również pamięć QSPI Flash o pojemności 2 MB.

Raspberry Pi Pico W - dostępność

Fani Raspberry Pi 4 doświadczyli na własnej skórze czym są przerwane łańcuchy dostaw i jakie są teraz trudności z dostępnością elementów półprzewodnikowych. Na szczęście w przypadku RPi Pico sytuacja wygląda lepiej. Płytka jest produkowana w stosunkowo dużych nakładach, więc teoretycznie powinna być w stałej sprzedaży - wszystko jednak zależy od zainteresowania ze strony społeczności, bo niska cena może przyciągnąć dużą liczbę hobbystów.

Płytka jest już dostępna u oficjalnych dystrybutorów - przykładowo w Botlandzie: Raspberry Pi Pico W można zamówić obecnie za 35,90 zł. Równolegle swoją premierę ma też płytka Raspberry Pi Pico H (poprzednie Pico z wlutowanymi złączami). Zapowiedziano również Raspberry Pi Pico WH (najnowsze Pico W ze złączami) - ta płytka będzie jednak dostępna najwcześniej we wrześniu tego roku.

pico, raspberrypi, WiFi

Trwa ładowanie komentarzy...