Raspberry Pi Pico W to kolejna płytka z logiem malinki. Tym razem inżynierowie z fundacji dodali do popularnego Raspberry Pi Pico moduł, dzięki któremu płytka zyskała WiFi oraz Bluetooth.
Oprócz tego zapowiedziano dwie inne odmiany Pico z wlutowanymi złączami.
Produkty z logiem malinki są kojarzone z miniaturowymi komputerami wielkości karty kredytowej, do których można podłączyć m.in. monitor, klawiaturę i myszkę. Warto więc podkreślić, że nowa płytka Raspberry Pi Pico (z 2021 roku) była czymś zupełnie innym.
Pico to płytka z mikrokontrolerem - bliżej więc jej np. do Arduino UNO niż do miniaturowego PC. Sercem modułu jest układ RP2040, który zaprojektowali inżynierowie z fundacji Raspberry Pi. Więcej na temat tej płytki przeczytać można w tekście na temat premiery Raspberry Pi Pico:
Raspberry Pi Pico właśnie dołączyło do rodziny malinowych płytek. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie RP2040, czyli mikrokontroler... Czytaj dalej »
Raspberry Pi Pico W - co nowego?
Tym razem premierę ma rozbudowana wersja płytki, która kryje się pod nazwą Raspberry Pi Pico W. Nadal całość oparta jest na mikrokontrolerze RP2040, płytka została jednak rozbudowana o moduł komunikacji bezprzewodowej CYW43439. Dzięki temu, projekty oparte na nowym Pico będą mogły korzystać z WiFi (IEEE 802.11 b/g/n) oraz Bluetooth w wersji 5.2.
Tuż po premierze użytkownicy będą mogli korzystać wyłącznie z WiFi. Komunikacja przez Bluetooth nie będzie od razu obsługiwana (taka możliwość pojawi się zapewne w przyszłości).
Raspberry Pi Pico W - nowa płytka z WiFi oraz Bluetooth
Nie widać żadnych innych, kluczowych zmian. Nadal mamy tutaj do dyspozycji 2-rdzeniowy układ o maksymalnej częstotliwości taktowania wynoszącej 133 MHz, 256 kB pamięci RAM i 30 pinów GPIO. Na pokładzie płytki znajduje się również pamięć QSPI Flash o pojemności 2 MB.
Raspberry Pi Pico W - dostępność
Fani Raspberry Pi 4 doświadczyli na własnej skórze czym są przerwane łańcuchy dostaw i jakie są teraz trudności z dostępnością elementów półprzewodnikowych. Na szczęście w przypadku RPi Pico sytuacja wygląda lepiej. Płytka jest produkowana w stosunkowo dużych nakładach, więc teoretycznie powinna być w stałej sprzedaży - wszystko jednak zależy od zainteresowania ze strony społeczności, bo niska cena może przyciągnąć dużą liczbę hobbystów.
Raspberry Pi Pico H
Dedykowane złącze dla Pico
Płytka jest już dostępna u oficjalnych dystrybutorów - przykładowo w Botlandzie: Raspberry Pi Pico W można zamówić obecnie za 35,90 zł. Równolegle swoją premierę ma też płytka Raspberry Pi Pico H (poprzednie Pico z wlutowanymi złączami). Zapowiedziano również Raspberry Pi Pico WH (najnowsze Pico W ze złączami) - ta płytka będzie jednak dostępna najwcześniej we wrześniu tego roku.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...