KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Raspberry Pi Zero za 5$ – odpowiedź na projekt CHIP?

Raspberry Pi Zero za 5$ – odpowiedź na projekt CHIP?

W maju świat obiegła informacja o płytce CHIP. Produkt za 9$ zyskał szybko wiernych fanów, którzy byli przekonani, że będzie to kolejny hit.

Z czasem pojawiły się głosy, że nie jest możliwa produkcja takiego modułu za 9$. Jak się okazuje osoby odpowiedzialne za rozwój Raspberry Pi poszły o krok dalej - kilka dni temu świat usłyszał o Raspberry Pi Zero, które można kupić za 5$.

Przez pierwsze 24 godziny sprzedano ponad 20 000 Raspberry Pi Zero. Dodatkowe 10 000 sztuk trafiło do osób, które kupiły specjalne wydanie magazynu MagPi. Tym samym swoich szczęśliwych właścicieli znalazły wszystkie wyprodukowane egzemplarze Zero.

Duże zainteresowanie nowym modułem nie powinno dziwić. W końcu to mały komputer z Linuxem w zadziwiająco niskiej cenie. Zastanawiająca jest jednak kwestia tak małego nakładu - ciężko nie odnieść wrażenia, że był to zabieg marketingowy. Aktualnie o Raspberry Pi Zero jest bardzo głośno. Jedyną opcją zdobycia własnego Zero są w tej chwili portale aukcyjne, na których płytki sprzedawane są już za znacznie więcej, niż pierwotne 5$.

Pi_Zero_rpi

Parametry nowego Raspberry Pi Zero

W poniższej tabeli znaleźć można porównanie najważniejszych parametrów nowego modelu w zestawieniu z flagowym Raspberyy Pi 2 Model B. Jak widać oprócz niskiej ceny nowa płytka wyróżnia się również bardzo małymi wymiarami oraz niskim poborem prądu.

Raspberry Pi 2 Model B Raspberry Pi Zero
Zasilanie Micro-USB, 5V, 800mA Micro-USB, 5V, 160mA
CPU 900 MHz, ARMv7 1 GHz, ARM1176JZ-F
Chip Broadcom BCM2836 ARMv7 Broadcom BCM2835 ARMv6
GPU Dual Core VideoCore IV® Multimedia Co-Processor
USB 2.0 4x USB Ports 1x Micro USB Port
GPIO 40 pin 40 pin (brak wlutowanego złącza)
RAM 1GB SDRAM @ 450 MHz 512 MB SDRAM @ 400 MHz
Wspierane rozdzielczości od 640×350 do 1920×1200
Wymiary 85mm x 56mm x 21mm 65mm x 30mm x 5mm
Złącza video HDMI, Composite RCA
Audio Wielokanałowe przez HDMI lub stereo przez 3.5mm jack Wielokanałowe przez HDMI
Ethernet 1x 10/100mb Ethernet RJ45 Brak
Inne złącza 1x CSI-2 (kamera), 1x DSI (wyświetlacz) Brak
Systemy operacyjne Raspbian, RaspBMC, Arch Linux, Risc OS, OpenELEC, Pidora
Pamięć karta MicroSD

Dostępność u dystrybutorów

Zgodnie z informacjami na stronie element14 wszystkie moduły zostały wyprzedane. Oczywiście ruszyła już produkcja nowych Raspberry Pi Zero, jednak nikt nie zna konkretnych dat. Zgodnie z informacjami, które uzyskałem od polskiego dystrybutora - firmy Botland. Nowa płytka powinna pojawić się w ich ofercie po Świętach.

Raspberry Pi Zero, fot. element14.com

Raspberry Pi Zero, fot. element14.com

"Efekt" Raspberry Pi Zero

Producenci RPI Zero informują, że produkcji tego modułu przyświecały dwa główne cele:

  • jeszcze większa dostępność platformy do nauki
  • produkcja energooszczędnego modułu, który znajdzie zastosowanie w świecie IoT

Pojawienie się Zero to zdecydowanie jedna z najciekawszych premier tego roku. Po pierwsze, zdecydowanie namieszała ona w planach producentów modułu CHIP, którzy niedawno uruchomili przedsprzedaż swoich produktów za 8$.

Po drugie, po raz kolejny świat przekonał się jak duże jest zapotrzebowanie na produkty tego typu. Z pewnością przełoży się to na kolejne produkty zbliżone do RPI, które będą wprowadzane na rynek przez inne firmy.

Co sądzicie o Raspberry Pi Zero? Widzicie dla niego zastosowania w Waszych projektach? Jak oceniacie jego specyfikację - do ideału brakuje chyba tylko wbudowanego WiFi oraz Bluetooth, prawda?

chip, raspberry, Raspberry PI, rpi, Zero

Trwa ładowanie komentarzy...