KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot-owad Picobug. Chodzi, lata i mieści się na dłoni!

Robot-owad Picobug. Chodzi, lata i mieści się na dłoni!

Owady i ptaki, które łączą latanie z chodzeniem, zawsze interesowały wynalazców. To właśnie owad zwany jelonek rogacz, był inspiracją dla naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii.

Picobug, to połączenie małego, autonomicznego quadrocoptera Dragonfly z robotem kroczącym, którego konstruktorzy nazwali DASH.

Picobug waży jedynie 30 g i mierzy 11 cm. Baterie wystarczają na 10 minut lotu lub 45 minut chodzenia. Biorąc pod uwagę prędkość ruchu (na lądzie jest to 0,16 m/s, a w powietrzu 6 m/s) można optymalizować jego trasę.

Oczywiście najważniejszą zaletą multimodalnych urządzeń jest fakt, że ich sposób poruszania dostosowuje się do środowiska. Picobug omija przeszkody, przelatując ponad nimi. Z kolei kroczenie jest bardziej efektywne, gdy trzeba przecisnąć się przez ciasny otwór.

Picobug nie tylko lata i chodzi. Trzecia ważna funkcja, która jest nadal doskonalona, to chwytanie drobnych przedmiotów. Na razie obiekty przenoszone przez Picobug mają ok. 6 mm i ważą 1-2 g, ale w przyszłości ich rozmiary mogą być większe. W planach jest wykorzystywanie grup robotów do transportu oraz do montażu i demontażu konstrukcji.

Chwytaki mogą mieć także inne funkcje, pozwalające m.in. na przytrzymanie się ściany lub połączenie robotów ze sobą.

Picobug-2

W przyszłości roboty o tych i innych umiejętnościach, np. tnących lub chłodzących, będą współpracować ze sobą w sposób skoordynowany. Niektóre z nich będą też wyposażone w czujniki czy kamery.

Niewielki koszt urządzeń Picobug pozwala na ich zastosowanie w sytuacjach, gdy odzyskanie robota po wykonanym zadaniu nie jest możliwe, np. w reaktorach jądrowych.

Źródło: [1]

kroczący, quadrocopter, robot

Trwa ładowanie komentarzy...