Owady i ptaki, które łączą latanie z chodzeniem, zawsze interesowały wynalazców. To właśnie owad zwany jelonek rogacz, był inspiracją dla naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii.
Picobug, to połączenie małego, autonomicznego quadrocoptera Dragonfly z robotem kroczącym, którego konstruktorzy nazwali DASH.
Picobug waży jedynie 30 g i mierzy 11 cm. Baterie wystarczają na 10 minut lotu lub 45 minut chodzenia. Biorąc pod uwagę prędkość ruchu (na lądzie jest to 0,16 m/s, a w powietrzu 6 m/s) można optymalizować jego trasę.
Silnik pozwala na stawianie kroków jedynie do przodu lub do tyłu.
Skręcanie jest możliwe dzięki śmigłom, które obracają robota.
Oczywiście najważniejszą zaletą multimodalnych urządzeń jest fakt, że ich sposób poruszania dostosowuje się do środowiska. Picobug omija przeszkody, przelatując ponad nimi. Z kolei kroczenie jest bardziej efektywne, gdy trzeba przecisnąć się przez ciasny otwór.
Picobug nie tylko lata i chodzi. Trzecia ważna funkcja, która jest nadal doskonalona, to chwytanie drobnych przedmiotów. Na razie obiekty przenoszone przez Picobug mają ok. 6 mm i ważą 1-2 g, ale w przyszłości ich rozmiary mogą być większe. W planach jest wykorzystywanie grup robotów do transportu oraz do montażu i demontażu konstrukcji.
Chwytaki mogą mieć także inne funkcje, pozwalające m.in. na przytrzymanie się ściany lub połączenie robotów ze sobą.
W przyszłości roboty o tych i innych umiejętnościach, np. tnących lub chłodzących, będą współpracować ze sobą w sposób skoordynowany. Niektóre z nich będą też wyposażone w czujniki czy kamery.
Niewielki koszt urządzeń Picobug pozwala na ich zastosowanie w sytuacjach, gdy odzyskanie robota po wykonanym zadaniu nie jest możliwe, np. w reaktorach jądrowych.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...