KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Most w 30 dni? Chińczycy testują wielką drukarkę 3D!

Most w 30 dni? Chińczycy testują wielką drukarkę 3D!

Firma Shanghai Construction Group rozpoczęła testy wielkiej drukarki 3D, której obszar roboczy pozwala na wykonanie prawdziwego mostu.

Druk takiego obiektu nie byłby możliwy bez kilku bardzo ciekawych mechanizmów wbudowanych w drukarkę. Most będzie powstawał przez 30 dni, a budżet projektu oszacowano na 2,8 mln USD.

Drukarki 3D stają się coraz szybsze i mają możliwość drukowania coraz większych obiektów. Wydruki wielkoformatowe nadal są wyzwaniem, ale zdecydowanie mniejszym, niż np. 10 lat temu. Dowodem na to może być projekt mostu, który zostanie w całości wydrukowany w technologii 3D. Konstrukcja będzie miała 15 metrów długości, a jej łączna masa wyniesie ponad 5800 kg.

Ekstruder firmy Coin Robotic

Ekstruder firmy Coin Robotic

Projektu podjęła się grupa Shanghai Construction znana z budowy Shanghai Tower, czyli drugiego najwyższego budynku na świecie. Drukarkę dostarczy Shenyang Machine Group, we współpracy z firmą Coin Robotic, która zaprojektowała specjalny ekstruder.

Drukowanie kolejnej warstwy

Drukowanie kolejnej warstwy

Budowa mostu zajmie 30 dni, ale już teraz powstała jego 5-metrowa kopia, dzięki czemu możliwe były testy różnych materiałów. Ostatecznie, docelowa konstrukcja zostanie wykonana z AS100GF, który ma wysoką odporność na warunki atmosferyczne i charakteryzuje się termiczną stabilność.

Głowica drukująca w trakcie pracy

Głowica drukująca w trakcie pracy

Użyty materiał w 12,5% składa się z włókna szklanego, co pozwoliło zniwelować jeden z największych problemów wydruków w dużej skali. Mowa oczywiście o eliminacji skrzywień i wypaczeń będących skutkiem nierównomiernego stygnięcia materiału.

Inżynierowie zdecydowali się także na budowę specjalnej, 24-metrowej komory, która jest izolowana i stale podgrzewana. Jej wnętrze o szerokości 4 metrów, będzie podgrzewane do 38°C.

Komora drukarki

Komora drukarki

Przy takich wymiarach wydruku nie tylko kwestie temperatury są problematyczne. Sporym wyzwaniem będzie również poziomowanie warstw na całej długości mostu, przy jednoczesnym zachowaniu równomiernego i silnego łączenia warstw ze sobą.

Dysze z gorącym powietrzem pozwalają na silniejsze połączenia między warstwami

Dysze z gorącym powietrzem pozwalają na silniejsze połączenia między warstwami

Aby rozwiązać ten problem, zdecydowano się na zastosowanie dwóch specjalnych mechanizmów. Po pierwsze ekstruder wyposażono w nawiewy dmuchające powietrzem o temperaturze dochodzącej do 600°C. Za ich pomocą podgrzewane są warstwy znajdujące się pod aktualnie ekstrudowaną. Dzięki temu nowa warstwa może się lepiej połączyć z poprzednią.

Specjalny

Specjalny "ubijak" wyrównuje warstwę tłoczonego plastiku

Drugim ciekawym rozwiązaniem jest "ubijak", czyli urządzenie, które spłaszcza kładzioną warstwę roztopionego plastiku, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia kontaktu z warstwą znajdującą się niżej.

Drukarka w trakcie pracy

Drukarka w trakcie pracy

Drukowany most to nie tylko kawałek przydatnej architektury. To także projekt demo, który pozwoli ludziom wejść w interakcję z technologią przez wielu wciąż uważaną za "science fiction". Jest to doskonały sposób na popularyzowanie innowacji i być może źródło inspiracji dla innych konstruktorów i projektantów z branży budowlanej. A co wy byście wydrukowali mając tak dużą drukarkę?

Pierwszy most rowerowy wydrukowany w 3D!
Pierwszy most rowerowy wydrukowany w 3D!

Dzięki drukowi 3D można otrzymać nie tylko przedmioty niewielkich rozmiarów, ale także ogromne struktury architektoniczne. W Holandii powstaje... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

budowa, budownictwo, cnc, druk 3d, drukarka, filament, most

Trwa ładowanie komentarzy...