Firma Shanghai Construction Group rozpoczęła testy wielkiej drukarki 3D, której obszar roboczy pozwala na wykonanie prawdziwego mostu.
Druk takiego obiektu nie byłby możliwy bez kilku bardzo ciekawych mechanizmów wbudowanych w drukarkę. Most będzie powstawał przez 30 dni, a budżet projektu oszacowano na 2,8 mln USD.
Drukarki 3D stają się coraz szybsze i mają możliwość drukowania coraz większych obiektów. Wydruki wielkoformatowe nadal są wyzwaniem, ale zdecydowanie mniejszym, niż np. 10 lat temu. Dowodem na to może być projekt mostu, który zostanie w całości wydrukowany w technologii 3D. Konstrukcja będzie miała 15 metrów długości, a jej łączna masa wyniesie ponad 5800 kg.
Ekstruder firmy Coin Robotic
Projektu podjęła się grupa Shanghai Construction znana z budowy Shanghai Tower, czyli drugiego najwyższego budynku na świecie. Drukarkę dostarczy Shenyang Machine Group, we współpracy z firmą Coin Robotic, która zaprojektowała specjalny ekstruder.
Drukowanie kolejnej warstwy
Budowa mostu zajmie 30 dni, ale już teraz powstała jego 5-metrowa kopia, dzięki czemu możliwe były testy różnych materiałów. Ostatecznie, docelowa konstrukcja zostanie wykonana z AS100GF, który ma wysoką odporność na warunki atmosferyczne i charakteryzuje się termiczną stabilność.
Nie bez znaczenia jest także ogólna wytrzymałość tego materiału. Docelowo most ma wytrzymać obciążenie 13 ton lub 4 ludzi na metr kwadratowy.
Głowica drukująca w trakcie pracy
Użyty materiał w 12,5% składa się z włókna szklanego, co pozwoliło zniwelować jeden z największych problemów wydruków w dużej skali. Mowa oczywiście o eliminacji skrzywień i wypaczeń będących skutkiem nierównomiernego stygnięcia materiału.
Inżynierowie zdecydowali się także na budowę specjalnej, 24-metrowej komory, która jest izolowana i stale podgrzewana. Jej wnętrze o szerokości 4 metrów, będzie podgrzewane do 38°C.
Komora drukarki
Przy takich wymiarach wydruku nie tylko kwestie temperatury są problematyczne. Sporym wyzwaniem będzie również poziomowanie warstw na całej długości mostu, przy jednoczesnym zachowaniu równomiernego i silnego łączenia warstw ze sobą.
Nawet lekkie rozwarstwienie może zakończyć się katastrofą.
Dysze z gorącym powietrzem pozwalają na silniejsze połączenia między warstwami
Aby rozwiązać ten problem, zdecydowano się na zastosowanie dwóch specjalnych mechanizmów. Po pierwsze ekstruder wyposażono w nawiewy dmuchające powietrzem o temperaturze dochodzącej do 600°C. Za ich pomocą podgrzewane są warstwy znajdujące się pod aktualnie ekstrudowaną. Dzięki temu nowa warstwa może się lepiej połączyć z poprzednią.
Drugim ciekawym rozwiązaniem jest "ubijak", czyli urządzenie, które spłaszcza kładzioną warstwę roztopionego plastiku, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia kontaktu z warstwą znajdującą się niżej.
Drukarka w trakcie pracy
Drukowany most to nie tylko kawałek przydatnej architektury. To także projekt demo, który pozwoli ludziom wejść w interakcję z technologią przez wielu wciąż uważaną za "science fiction". Jest to doskonały sposób na popularyzowanie innowacji i być może źródło inspiracji dla innych konstruktorów i projektantów z branży budowlanej. A co wy byście wydrukowali mając tak dużą drukarkę?
Dzięki drukowi 3D można otrzymać nie tylko przedmioty niewielkich rozmiarów, ale także ogromne struktury architektoniczne. W Holandii powstaje... Czytaj dalej »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...