Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję
Testy SSLW przypadku problemów z działaniem bloga proszę o kontakt na adres web@forbot.pl lub na forum.

Roboty, które chcą naśladować myszoskoczki

Wiadomości 20.04.2015 Usharn

robot-skoczekRoboty poruszające się skokami nie są obecnie specjalną innowacją.

Skakanie nie zostało opanowane jednak do perfekcji. Potrzeba licznych badań by do tego doszło. Student z University of Pennsylvania, skonstruował robota będącego kolejnym krokiem ku opanowaniu tej sztuki.

Jak tłumaczy konstruktor, inspiracją do stworzenia Jerboa były velociraptory z Parku Jurajskiego. Zwierzę, od którego projekt ten wziął swą nazwę różni się od tych inteligentnych gadów w dość znacznym stopniu, z pewnym wyjątkiem – obydwa poruszają (poruszały) się na dwóch nogach, polegając na swych długich, mocnych ogonach.

Jerboa to nazwa gatunku myszoskoczka. Więcej  o nim na Wikipedii >>

Robot studenta z Pensylwanii jest oparty na platformie RHex, znanej ze swej zwinności, ale zamiast
sześciu nóg oryginalnej wersji, Jerboa posiada tylko dwie – jest za to wyposażona w ogon. Działanie urządzenia przedstawia poniższy klip:

Projekt Avika De nie jest jednak jedynym projektem z University of Pennsylvania, który wziął swą inspirację od wspomnianego myszoskoczka.

Drugi robot, również zwany Jerboa, posiada kończyny skonstruowane tak, że siłowniki są odpowiedzialne za ruch wyłącznie w biodrach. Same nogi zawierają sprężyny. Ogon robota, również napędzany, pozwala tej konstrukcji na poruszanie się skokami – jak to dokładnie działa, można zobaczyć poniżej:

Naukowcy z UPenn chcą wykorzystać powyższego robota jako platformę do badań nad różnymi etapami lokomocji, m.in. siedzenia, stania, chodzenia, biegania, skakania, skręcania itp.

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Nikt jeszcze nic nie napisał. Dodaj pierwszy komentarz.

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.