KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Roboty zbudują dla Ciebie hamak z włókna węglowego

Roboty zbudują dla Ciebie hamak z włókna węglowego

Maria Yablonina z Uniwersytetu w Stuttgarcie zaprezentowała nowy sposób budowania struktur z włókien (w tym przypadku z włókna węglowego).

Roboty wspinają się na ściany i poruszają po nich przędąc skomplikowaną konstrukcję. Proces ten przypomina tworzenie pajęczyny przez pająka.

Urządzenia są częściowo autonomiczne. Do zbudowania struktury wystarczy im dowolna pozioma lub pionowa powierzchnia, wliczając nawet sufit. Mogą też wykorzystać już istniejące elementy otoczenia.

Zakres ruchów i wielkość standardowych robotów przemysłowych często stanowią duże ograniczenie. W tym przypadku niewielkie maszyny są zwinne, a dzięki czujnikom bez problemu nawigują w różnych konfiguracjach otoczenia.

Rodzaje robotów użytych w projekcie.

Rodzaje robotów użytych w projekcie.

Po umieszczeniu urządzeń w pomieszczeniu, operator (człowiek) wyznacza przestrzeń, która ma pozostać pusta, gdy konstrukcja będzie ukończona. W oparciu o ten plan generowane są pozycje zaczepów. Same zaczepy są instalowane przez ludzi, ale możliwe jest też przekazanie tego zadania robotom.

Tworzenie konstrukcji krok po kroku.

Tworzenie konstrukcji krok po kroku.

Roboty znajdujące się na sąsiadujących ze sobą ścianach mogą przekazywać sobie nawzajem szpulkę z nicią. Umożliwiają to elektromagnesy, po dwa na każdym urządzeniu. Natomiast żeby dobrze zamocować włókna, maszyny wyposażone są w mechanizm owijający. Do zbudowania całej struktury potrzebne są dwie lub trzy warstwy włókien. 

Yablonina-3

Ten wynalazek może oznaczać, że już niedługo proces budowania skomplikowanych konstrukcji wyjdzie poza mury hal produkcyjnych. Wystarczą tylko potrzebne materiały, bo wszystkim innym zajmą się małe roboty. Ich praca będzie odbywać się wszędzie tam, gdzie zostaną umieszczone, np. w zwykłym pokoju lub w mieście.

Źródło: [1]

roboty, współpraca

Trwa ładowanie komentarzy...