KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Armia amerykańska testuje rój 103 dronów

Armia amerykańska testuje rój 103 dronów

Technologie związane z dronami są obiektem zainteresowania Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych już od dłuższego czasu.

Tym razem przetestowano możliwości roju składającego się ze 103 latających mikrodronów Perdix - próba zakończyła się sukcesem.

Te niewielkie urządzenia to dzieło wynalazców z MIT zaprojektowane w 2013 roku. Każde z nich mierzy jedynie ok. 30 cm i waży ponad 200 g. Drony zostały wypuszczone przez trzy myśliwce F/A-18 Super Hornet nad poligonem China Lake w Kalifornii.

Rój jest zbyt liczny, aby można było nim sterować w sposób scentralizowany. Zamiast tego operator wydaje ogólne polecania, a drużyna dronów wybiera sposób ich wykonania. Maszyny korzystają ze wspólnego, rozproszonego “wirtualnego mózgu” i stale komunikują się ze sobą. Nie są uprzednio zaprogramowane.

Zdecentralizowane sterowanie oznacza, że uszkodzone urządzenia w każdej chwili mogą opuścić grupę, a nowe bez problemu mogą do niej dołączyć. Takie zmiany nie zakłócają spójnej pracy roju. Drony Perdix są przeznaczone przede wszystkim do obserwacji terenu i misji zwiadowczych na małych wysokościach.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy wezmą one udział w prawdziwych działaniach wojskowych. Na razie Departament Obrony szuka firm, które będę wytwarzać drony na dużą skalę – nawet 1000 maszyn na raz. W planach jest również zwiększenie autonomii roju.

Źródło: [1]

drony, MIT, wojsko

Trwa ładowanie komentarzy...