Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Powstał tańszy, chiński odpowiednik Boston Dynamics!

Wiadomości 27.10.2017 Monika Mordzińska

Boston Dynamics to bez wątpienia światowy lider, jeśli chodzi o czteronożne roboty. Pojawienie się naśladowców było więc kwestią czasu.

Chińska firma Unitree Robotics chce, aby charakterystyczne maszyny przypominające psy stały się tak popularne i tanie jak smartfony!

Xing Wang, założyciel przedsiębiorstwa, nie ukrywa swojego podziwu dla Boston Dynamics. Jego idolem jest Marc Raibert. Pierwszym dziełem Unitree Robotics jest Laikago. Jego imię pochodzi od Łajki – pierwszego psa w kosmosie. Symbolizuje ono odkrywanie nieznanego.

Urządzenie ma służyć przede wszystkim jako platforma badawcza, ale być może zainteresuje także muzea nauki i zwykłych miłośników robotów.

Laikago potrafi iść do przodu, do tyłu i w bok, także po nierównym terenie. Świetnie utrzymuje równowagę również po kopnięciu przez człowieka.

Stabilizacja po kopnięciu.

Na razie czworonóg nie jest autonomiczny i musi być zdalnie sterowany przez Wi-Fi. Nie posiada również lidarów ani kamer stereo, ale użytkownicy mogą podłączyć dodatkowe moduły.

Inspiracją były oczywiście maszyny, z których słynie Boston Dynamics, ale całość projektu jest dziełem Unitree Robotics. Konstrukcja mechaniczna, system sterowania, algorytmy kontroli ruchu, silniki, sterowniki i czujniki siły powstały od zera.

Xing Wang chce także, aby ich roboty były prostsze i mniejsze, a tym samym tańsze i bardziej użyteczne w codziennym życiu. Na razie cena Laikago wynosi 20-30 tysięcy dolarów, ale ma ona stopniowo spadać.

W przyszłości zadaniem czteronożnych urządzeń ma być przenoszenie przedmiotów (m.in. dostarczanie przesyłek). Mogą one też służyć jako robotyczni towarzysze i zwierzaki domowe.

Źródło: [1]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Matheu

5:20, 30.10.2017

#1

Bardzo fajne!

Swietna stabilizacja po kopnięciu.

Brakuje tylko, żeby po trzecim kopnięciu - ugryzł!

;)

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.