Xing Wang, założyciel przedsiębiorstwa, nie ukrywa swojego podziwu dla Boston Dynamics. Jego idolem jest Marc Raibert. Pierwszym dziełem Unitree Robotics jest Laikago. Jego imię pochodzi od Łajki – pierwszego psa w kosmosie. Symbolizuje ono odkrywanie nieznanego.
Urządzenie ma służyć przede wszystkim jako platforma badawcza, ale być może zainteresuje także muzea nauki i zwykłych miłośników robotów.
Laikago potrafi iść do przodu, do tyłu i w bok, także po nierównym terenie. Świetnie utrzymuje równowagę również po kopnięciu przez człowieka.
Stabilizacja po kopnięciu.
Na razie czworonóg nie jest autonomiczny i musi być zdalnie sterowany przez Wi-Fi. Nie posiada również lidarów ani kamer stereo, ale użytkownicy mogą podłączyć dodatkowe moduły.
Inspiracją były oczywiście maszyny, z których słynie Boston Dynamics, ale całość projektu jest dziełem Unitree Robotics. Konstrukcja mechaniczna, system sterowania, algorytmy kontroli ruchu, silniki, sterowniki i czujniki siły powstały od zera.
Xing Wang chce także, aby ich roboty były prostsze i mniejsze, a tym samym tańsze i bardziej użyteczne w codziennym życiu. Na razie cena Laikago wynosi 20-30 tysięcy dolarów, ale ma ona stopniowo spadać.
W przyszłości zadaniem czteronożnych urządzeń ma być przenoszenie przedmiotów (m.in. dostarczanie przesyłek). Mogą one też służyć jako robotyczni towarzysze i zwierzaki domowe.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...