KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robotyczny karaluch błyskawicznie podnosi się po upadku

Robotyczny karaluch błyskawicznie podnosi się po upadku

Roboty inspirowane biologią naśladują zwierzęta, ale mają też nad nimi pewną przewagę. Można bowiem zastosować różne rozwiązania, które w naturze nie łączą się ze sobą.

Karalucha VelociRoACH wyposażono w ogon. Dzięki niemu robot wstaje na nogi natychmiast po upadku.

UC Berkeley nie od dziś pracuje nad różnymi rodzajami robotycznych karaluchów. Ten jednak różni się od pozostałych tym, że dodano element, którego prawdziwe owady nie posiadają.

Ruchome ogony robotów są zazwyczaj ciężkie i służą do stabilizacji w powietrzu lub zmieniania kierunku podczas biegu. W tym przypadku jest to niewielki, sztywny drążek z włókna węglowego. Ma jeden stopień swobody – obracając się, pozwala insektowi odpychać się od podłoża.

VelociRoACH waży 77,5 g i ma 18 cm długości. Przed uszkodzeniem podczas upadku chroni go pancerz z poliwęglanu.

Podniesienie się po spadnięciu ze schodów zajmuje tylko ok. ćwierć sekundy. Na drewnianej podłodze, kafelkach lub dywanie manewr kończy się powodzeniem za pierwszym razem. Na kamieniach pierwsza próba udaje się w 80% przypadków, ale może być natychmiast powtórzona przy minimalnym nakładzie energii.

Następnym krokiem ma być znalezienie innych zastosowań dla tego typu ogona. Może on służyć jako dodatkowa kończyna, która pomoże w pokonywaniu przeszkód, umożliwiając m.in. wykonywanie skoków i gwałtownych skrętów.

Źródło: [1]

owad, robot, uc berkeley

Trwa ładowanie komentarzy...