Owady są popularne wśród wynalazców, którzy prześcigają się w kopiowaniu ruchów przez nie wykonywanych. Wielomodalność, czyli zdolność poruszania się na różne sposoby jest najbardziej obiecującą drogą rozwoju dla robotów.
JumpRoACH, to nowa konstrukcja podobna do karalucha. Robot potrafi kroczyć i skakać, a jego skoki są bardzo precyzyjne
Dotychczas większość skaczących robotów działała na zasadzie “wszystko albo nic”. Sprężyny były albo całkowicie naciągnięte, albo całkowicie luźne. Cała energia była uwalniana w jednej chwili.
Wynalazcy z Narodowego Uniwersytetu w Seulu oraz UC Berkeley zaprezentowali mechanizm, który pozwala na kontrolowanie siły, a zatem także wysokości i odległości, skoku.
Ramka w kształcie rombu posiada przeguby przypominające kolana. Przy pomocy silnika prądu stałego oraz bloczka napinane jest 8 lateksowych gumek, które w ten sposób magazynują energię. Gdy silnik zmienia kierunek obrotu, przekładnia planetarna działa jak sprzęgło. Siła skoku zależy od tego, jaka ilość zmagazynowanej energii zostanie uwolniona.
A: moduł ze zmagazynowaną energią, B: moduł, w którym energia została uwolniona, C: model CAD, D: gumki
Sam moduł może wykonać skok na wysokość nawet 3 m, ale wielkość ta maleje po połączeniu go z resztą urządzenia i ostatecznie wynosi maksymalnie 1,6 m.
Ważną częścią robota jest także pancerz, którego ruchy pozwalają mu podnieść się po upadku. Niestety na razie nie znajdziemy pod spodem skrzydeł. Aktywny lot najprawdopodobniej nie byłby możliwy w przypadku robo-karalucha, ale być może w grę wchodziłoby szybowanie, dzięki któremu skoki byłyby jeszcze dalsze.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...